Latajmy Bezpiecznie: Przelot przez aktywne strefy TRA

Szybowce na niebie podczas EGC2013

Zespół Latajmy Bezpiecznie otrzymał i opublikował Zgłoszenie nr 05/2013, które dotyczy problemu wlotu w aktywne strefy szybowników wykonujących przeloty trasowe.

Opis zdarzenia:

„Z uwagi na częste kierowanie lotami, chciałbym zwrócić uwagę na powtarzający się problem polegający na wlotach w aktywne strefy przez szybowników wykonujących przeloty trasowe. Konkretna sprawa dotyczy wlotu szybowca w strefę, w której wykonywane były skoki spadochronowe z FL145. Zdarzenie miało miejsce w maju br. na jednym z lotnisk aeroklubowych.

W tym dniu jednocześnie odbywały się skoki i termiczne loty szybowcowe. "Naruszyciel" został zauważony na wysokości ok. 1700 m AGL z innego szybowca będącego nieco wyżej. Po kilkakrotnych próbach wywołania na częstotliwości "miejscowej" jak i organu FIS nikt na wezwania nie odpowiedział. Sprawa była o tyle poważna, że a/c wyrzucający osiągał już wysokość wyrzutu skoczków spadochronowych.

Chciałem Państwu zwrócić uwagę na ten fakt z kilku powodów: - taki stan rzeczy świadczy o kompletnym braku przygotowania pilotów do lotów trasowych, - jest to nie pierwszy zaobserwowany prze ze mnie taki przypadek. Uważam, że warto by było "uświadomić" – szczególnie szybowników – w sprawach znajomości struktur przestrzeni powietrznej oraz w zasadach prowadzenia łączności lotniczej – na pokładach szybowców poinstalowane są radiostacje z płynną regulacją częstotliwości, co umożliwia porozumienie się z każdym organem ATS oraz z kierownikami lotów na poszczególnych lotniskach”.


Pozostałe zgłoszenia z 2013 r. dostępne są na stronie www.latajmybezpiecznie.org

(mz)

Źródło: Latajmy Bezpiecznie
comments powered by Disqus