Lądowanie porwanego samolotu w Piastowie k. Radomia

Lądowanie porwanego samolotu w Piastowie k. Radomia (fot. mazowiecka.policja.gov.pl)

W środę (6 listopada) na terenie Aeroklubu w Piastowie k. Radomia awaryjnie lądował samolot, który został opanowany przez osobę uzbrojoną. Pilot przekazał, że część skoczków w panice wyskoczyła z samolotu. Prawdopodobnie osoby są w szoku i po wylądowaniu mogły uciec w nieznanym kierunku. Informacja o zdarzeniu została potwierdzona przez patrol z Jedlińska. Na miejsce skierowano dodatkowe siły Policji.

Na szczęście to tylko kanwa scenariusza ćwiczenia dowódczo-sztabowego, którego celem było doskonalenie współdziałania policjantów z zespołów bojowych Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Radomiu, Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Radomiu, Komendy Miejskiej Policji w Radomiu oraz Sztabu Policji KWP zs. w Radomiu. Prowadzone na szeroką skalę działania miały na celu neutralizację zagrożeń, które zaistniały w wyniku porwania statku powietrznego.

 
(fot. mazowiecka.policja.gov.pl)

W ćwiczeniu, którego inicjatorem był Aeroklub Polski uczestniczyli również przedstawiciele Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele służb medycznych. W działania zaangażowani zostali również policjanci realizujący na co dzień zadania w nieetatowych strukturach KWP zs. w Radomiu, tj.: negocjatorzy oraz policjanci z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego.

 
(fot. mazowiecka.policja.gov.pl)

Ćwiczenie przeprowadzono w 4 etapach: prowadzenie negocjacji, dynamiczne zatrzymanie pojazdu i obezwładnienie porywacza, prowadzenie działań poszukiwawczych za spadochroniarzami oraz realizacja czynności procesowych na miejscu zdarzenia. Na uwagę zasługiwał element ewakuacji przez Państwową Straż Pożarną, rannego spadochroniarza uwięzionego w konarach drzewa.

Nadzór nad przestrzeganiem warunków bezpieczeństwa oraz przebiegiem policyjnych epizodów sprawował kierownik ćwiczenia, Zastępca Naczelnika Sztabu Policji KWP zs. w Radomiu, podinsp. Michał Pawliński.

Więcej zdjęć na stronie www.mazowiecka.policja.gov.pl

Opracował: kom. Paweł Ciecierski

Źródło: KWP zs. w Radomiu
comments powered by Disqus