Zaproszenie na spotkanie autorskie z Januszem Kubitem w Krośnie

Zaproszenie na spotkanie autorskie z Januszem Kubitem w Krośnie (fot. KKSL)

Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego zaprasza miłośników historii lotnictwa na spotkanie z Januszem Kubitem autorem książki pt. "Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Krosno 1938-1939".

Spotkanie odbędzie się w dniu 5 grudnia 2019 r. o godz. 17:00 w Sali Historii i tradycji KKSL przy ul. Żwirki i Wigury 9 w Krośnie.

Praca nad książką "Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Krosno 1938-1939" trwała dziesięć lat. Książka jest opracowaniem historii Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich z okresu krośnieńskiego (1938-1939). Obejmuje także okres poprzedzający jej przenosiny z Bydgoszczy i dalsze dzieje w okresie kampanii wrześniowej oraz po odtworzeniu za granicą podczas wojny i jej zakończeniu. W książce znajdziemy wiele ciekawych historii dotyczących historii szkoły.

Choć działalność szkoły nie trwała długo, to na stałe wpisała się w historię miasta. Szkoła w Dęblinie przejęła i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich, szkoląc obecnie kadry podoficerskie na potrzeby Sił Powietrznych.

Zarys lotniczego szkolnictwa wojskowego II RP

W miesiąc po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w listopadzie 1918 r. ub. XX wieku, na warszawskim lotnisku na Polu Mokotowskim, otworzyła swoje podwoje Wojskowa Szkoła Lotnicza. Jesienią 1919 r. została przeniesiona do Krakowa, wchodząc w skład I Szkoły Pilotów, która otrzymała nazwę I Niższej Szkoły Pilotów. Dalsze zmiany w procesie nauczania lotniczego skutkowały przeniesieniem I Niższej Szkoły Pilotów do Bydgoszczy, gdzie 1 grudnia 1920 r. doszło do połączenia krakowskiej z francuską szkołą pilotażu. przeniesionej z Dęblina. Oprócz Bydgoszczy, działały ośrodki edukacyjne przyszłych kadr dla polskiego lotnictwa w Dęblinie i Grudziądzu.

Na funkcjonującą szkołę w Bydgoszczy, przemianowaną na Centrum Wyszkolenia Podoficerów Lotnictwa (luty 1920) składały się Szkoła Podoficerów Pilotów Lotnictwa ze Szkołą Podoficerów Mechaników Lotniczych.

7 sierpnia 1930 r. minister spraw wojskowych swoim rozkazem Ldz. 8635/30 powołał do życia Szkołę Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich (SPLdM) w Bydgoszczy. Miała zapewnić kształcenie chłopców w przedziale wiekowym 16 – 19 lat z ukończoną szkołą podstawową. Oficerem wyznaczonym do tego zadania był dowódca eskadry szkolnej Szkoły Podoficerów Mechaników Lotniczych w Bydgoszczy (SPML) kpt. pil. Adam Zaleski. Pierwszy kurs SPLdM dla 111 uczniów rozpoczął się 1 listopada 1930 roku.

W 1938 roku, w uwagi na zagrożeniem Polski ze strony Niemiec, ówczesne władze wojskowe zdecydowały się na organizację nowego ośrodka szkolenia personelu lotniczego w południowej części kraju – wybór padł na Krosno. W październiku 1938 całą kadrę i sprzęt dyslokowano do Krosna. W ślad za przeprowadzką szkoły z Bydgoszczy do Krosna, przeniesiono także jej zapasowe lotnisko z Sobiejuch koło Żnina do Moderówki położonej przy drodze wiodącej z Krosna do Jasła.  Wokół lotniska w Krośnie zbudowano pomieszczenia, m.in. dowództwa, kasyno, izby chorych, kwatery dla podoficerów, instruktorów i uczniów, sale wykładowe, kuchnie, laboratoria, warsztaty elektro- i radiomechaników oraz strzelców radiotelegrafistów oraz hangary.

I właśnie o historii szkoły, która funkcjonowała w nowej lokalizacji od listopada 1938 do wybuchu II wojny światowej opowie autor książki "Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Krosno 1938-1939" Janusz Kubit. Na spotkanie w Krośnieńskim Klubie Seniorów Lotnictwa autor przygotował okolicznościowe pocztówki. Ponadto przewidziana jest możliwość nabycia książki z autografem autora.

Dodajmy, że oficjalna premiera książki miała miejsce w dniu 15 listopada 2019 w Spółdzielczym Domu Kultury Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią lotnictwa na spotkanie w dniu 5 grudnia 2019 r. godz. 17:00 do Sali Historii i Tradycji KKSL.

W imieniu Zarządu KKSL im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego – Zygmunt Bąk, sekretarz

Źródło: Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa
comments powered by Disqus