Przejdź do treści
World Gliding Championships 2018 Ostrów
Źródło artykułu

35. Szybowcowe Mistrzostwa Świata 2018 odbędą się w Michałkowie!

Udało się. Tworzymy szybowcową historię na polskiej ziemi. Po raz pierwszy Mistrzostwa Świata w Michałkowie. To już za 3 lata!

Najnowsze informacje z Lozanny: 35. Szybowcowe Mistrzostwa Świata 2018 w klasach Club, Std i 15-metrowej zostały przyznane przez aklamację Aeroklubowi Polskiemu z Aeroklubem Ostrowskim jako organizatorem.

To już kolejne Mistrzostwa, które będą rozgrywane w Polsce, ponieważ w zeszłym roku gospodarzem 33. Szybowcowych Mistrzostw Świata był Aeroklub Leszczyński.


Lotnisko Ostrów Wielkopolski-Michałków (kod ICAO: EPOM) - cywilne lotnisko sportowe używane przez Aeroklub Ostrowski, położone 6 km na północ od Ostrowa Wielkopolskiego i 10 km na południowy zachód od Kalisza, we wsi Michałków.


Lotnisko Aeroklubu Ostrowskiego (fot. pl.wikipedia.org)

Utworzono je w 1954 kiedy to rozwój ówczesnego lotniska Aeroklubu Ostrowskiego na Zacharzewie (powstało w 1914) oraz rozwój samego miasta w kierunku zachodnim zaczęły wzajemnie się blokować.

Lotnisko Aeroklubu Ostrowskiego posiada nawierzchnię trawiastą. Przy lotnisku znajdują się hangary, zespół budynków obsługi lotniska oraz zespół budynków Aeroklubu. Działają tam m.in. klub spadachroniarski oraz kawiarenka. Lotnisko jest pierwszą w Polsce zawodową Spadachronową Strefą Zrzutu (nosi ona nazwę Pyrlandia Boogie i powstała w 2001 roku). W obrębie Michałkowa działają też: Baza Samolotów Gaśniczych oraz Baza Leśna pod Lasem Szczury.

Na Lotnisku Michałków wielokrotnie odbywały się zawody szybowcowe i spadachroniarskie rangi krajowej i międzynarodowej, a piloci, spadochroniarze i modelarze Aeroklubu Ostrowskiego należą do najlepszych w kraju - jego wychowankowie byli pierwszymi w Polsce zdobywcami złotych medali z trzema diamentami, wyróżniano ich wielokrotnie na zawodach w kraju i za granicą.

Corocznie, w lipcu, organizowane są Zawody o Puchar Prezydenta Miasta Ostrowa w szybownictwie. W 1998 roku odbyły sie tu 4. Mistrzostwa Europy w akrobacji szybowcowej, a w 2013 roku 17. Mistrzostwa Europy w szybownictwie.

W dniach 21-22 maja 2011 odbył się tu festyn lotniczy "Lotnisko bliżej miasta". W związku z pozytywnym odzewem festyn obył się ponownie w 2012 i 2013 roku stał się trwałą imprezą cykliczną.
Źródło: Wikipedia

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony