Lotniczy „opłatek” w MLP po raz czwarty

Lotniczy „opłatek” w MLP po raz czwarty (fot. kksl.p40.pl)

Już po raz czwarty w Muzeum Lotnictwa Polskiego spotkali się lotnicy reprezentujący wszystkie rodzaje lotnictwa. Piloci, nawigatorzy, mechanicy, działacze i wreszcie ci najstarsi – seniorzy lotnictwa. Spotkanie odbyło się 15 grudnia w piątek, a organizatorem był Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa wraz z Muzeum Lotnictwa Polskiego.

W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć lotników z: Aeroklubu Krakowskiego, Podhalańskiego, Nowy Targ, Fundacji Wiedeńczyk, Małopolskiego Klubu Paralotniowego, Rybnickiego Klubu Paralotniowego, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego oraz seniorów z Krakowskiego KSL w roli gospodarzy.

Z małym poślizgiem spowodowanym krakowskimi korkami, kilkanaście minut po 17-tej rozpoczęliśmy spotkanie powitaniem gości. Zaproszonych witali: dyrektor MLP, Krzysztof Radwan i prezes KKSL, Leszek Mańkowski.

Wśród zaproszonych byli: mjr Mieczysław Wojtasik VM – prezes Stowarzyszenia Pokoleń Żołnierzy Republiki Pińczowskiej, Dowódca 8 Bazy LTr, członkowie honorowi KKSL – płk pil. Henryk Boroń, o. Dominik Orczykowski, Krystyna Szymańska, płk pil. Czesław Kurczyna – prezes Małopolskiego Porozumienia Służb Mundurowych oraz prof. Jerzy Nowakowski.

Po przywitaniu gości nadszedł czas na wyróżnienia. W tym roku uhonorowaliśmy nadaniem medalu „Gloria Aviatoribus” latającą rodzinę Wieczorków, za Ich ogromny wkład w popularyzację sportu samolotowego w kraju i za granicą. Osiągnięcia Rodziny są ewenementem na skalę światową! Medal przyznała Kapituła Życzliwych Awiatorów Krakowskiego KSL. Medal z rąk Krzysztofa Radwana i Leszka Mańkowskiego odebrał senior Rodziny – Marian Wieczorek.

Kolejnym wyróżnionym był Antoni Nowak, właściciel Zakładu Naprawy Sprzętu Lotniczego, który za całokształt działalności związanej z remontami i utrzymaniem floty samolotów i szybowców a także osobistą działalność społeczną, został wyróżniony przez Radę Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego „Medalem Rady”.

Wielkie podziękowania za pomoc w działalności statutowej Klubu należą się: Prof. Jerzemu Nowakowskiemu, Dowództwu 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic, mjr Mieczysławowi Wojtasikowi VM, Zbigniewowi Frączkowi oraz Lucjanowi Wójcikowi. Wyżej wymienieni zostali nagrodzeni okolicznościowymi ryngrafami. Wręczono również legitymacje nowo przyjętym członkom Klubu.Po części oficjalnej ojciec Dominik Orczykowski zmówił krótką modlitwę i poświęcił opłatki. Blisko 150 uczestników spotkania składało sobie życzenia, wśród których dominowało życzenie zdrowia…

A później był kolacja. W jej trakcie zmontowaliśmy chórek damsko-męski i odśpiewali cztery kolędy. To oczywiście tylko na rozgrzewkę, bo po krótkiej przerwie śpiewaliśmy znowu. Ale hitem – po raz kolejny – było odśpiewanie „Marsza Lotników”, który w moim mniemaniu wyszedł znakomicie, za co należą się brawa wykonawcom.

Korzystając z tak wyśmienitej okazji prezes Aeroklubu Krakowskiego, Marek Długosz podziękował ustępującemu dyrektorowi AK – pani Sabinie Hawryłko za 5-letnią pracę i obdarował drobnym upominkiem. Przedstawiono też nowego dyrektora, który obejmie obowiązki z dniem 1 stycznia 2018 roku

W tym roku atrakcją wieczoru były pokazy precyzyjnego latania modelem samolotu zdalnie sterowanego między miniaturowymi, dmuchanymi pylonami. Trasa została rozstawiona w głównej hali wystawowej tak, by można było obserwować loty z piętra. Mistrzowskim pilotażem popisywał się młody, ale już utytułowany zawodnik Aeroklubu Krakowskiego, Adam Koszałka wspierany przez ojca, Krzysztofa. Pokazy trwały do późnych godzin. Dziękujemy serdecznie Adasiowi za przyjęcie zaproszenia i zademonstrowanie kunsztu pilotażu.

Sympatyczne i – jak się okazuje – bardzo potrzebne spotkanie lotniczych pokoleń trwało niemal do północy. W imieniu organizatorów serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania oraz życzę wszelkiej pomyślności w 2018 roku.

Leszek Mańkowski

Źródło: kksl.p40.pl
comments powered by Disqus