Sukces Polaków na międzynarodowych zawodach konstruktorów Aero Design

lotu samolotem udźwigowym. Polska reprezentowana była przez dwa zespoły, Politechnikę Wrocławską oraz Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie. Zespół JetStream z Politechniki zajął 4 miejsce na 29 zespołów z całego świata podnosząc balast o masie10kg co stanowiło 182% masy modelu zdobywając w klasyfikacji 182 punkty. Do podium, dzieliło zespół zaledwie 1,5 punktu. Problemem okazała się deszczowa pogoda w drugim dniu zawodów – mówi Tomasz Prokop, Kapitan zespołu. Tutaj deszcz pada tylko przez 30 dni w roku, dlatego drewno wykorzystane do wykonania skrzydeł nie zostałoW dniach 5-7 marca, w miejscowości Van Nuys w Los Angeles w Kaliforni odbyły się międzynarodowe zawody Aero Design polegające na zaprojektowaniu zbudowaniu i wykonaniu zabezpieczone przed wilgocią co pozwoliło zredukować masę modelu – mówi Prokop. Samarama – taką nazwę nosi konstrukcja – jest wysokowyczynowym samolotem bezzałogowym stworzonym specjalnie na zawody w Kalifornii.

Rozpiętość skrzydeł wynosi 240cm długość 221cm a wysokość 45cm. Całość napędzana była silnikiem o pojemności 10cm3. Nasz model stworzony został przy użyciu nowoczesnego oprogramowania –
mówi Przemysław Tomków, konstruktor. Zastosowaliśmy nowatorskie rozwiązania mocowania balastu, co pozwoliło na bezproblemową regulację środka ciężkości dzięki czemu nasz model latał wyśmienicie.

Politechnika Wrocławska startuje drugi raz w tego typu zawodach. W poprzednim roku zespół JetStream zajął 17 miejsce. W przyszłym roku wystartujemy ponownie – zapewnia Michał Skalny, opiekun zespołu.
Politechnika Wrocławska wspiera ciekawe inicjatywy studentów i współfinansując takie wydarzenia pomaga im rozwinąć skrzydła – dodaje Skilny.

Nasz start nie byłby możliwy gdyby nie sponsor główny – PGNiG S.A. oraz sponsorzy Ama-Profil i firma sky&you sp. z o.o. Dziękujemy również firmie Top Secret za ufundowanie strojów reprezentacyjnych – mówią zgodnie członkowie JetStream Zespół z Dęblina uplasował się na 8 pozycji.

Więcej informacji na stronie: aerodesign.pwr.wroc.pl

Czytaj również: JetStream na na start w SAE Aero Design West 2010