Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa rusza z usługą SORA Assistance dla operatorów dronów

Dron (fot. gizmodo.com)

Wspierając szybko rozwijającą się branżę bezzałogową, Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oferuje wsparcie w wykonaniu analizy ryzyka metodyką SORA, rekomendowaną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Usługa pod nazwą SORA Assistance została uruchomiona w celu usprawnienia i przyspieszenia procesu uzyskiwania zezwoleń na operacje w kategorii szczególnej.

Przed złożeniem wniosku do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o zezwolenie na wykonanie operacji bezzałogowym statkiem powietrznym w kategorii szczególnej (z wyłączeniem scenariuszy standardowych) konieczne jest przeprowadzenie analizy ryzyka.

Metodologią rekomendowaną przez ULC jest SORA (Specific Operation Risk Assessment), opracowana przez organizację JARUS, a następnie dostosowana do przepisów europejskich przez organizację EASA.

SORA jest procesem złożonym i wymaga od operatora umiejętności posługiwania się środkami ograniczającymi ryzyko (mitygacjami ryzyka) oraz znajomości szeregu dodatkowych zagadnień.

W tym celu, eksperci Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa oferują wsparcie, które obejmuje:
• wykonanie analizy ryzyka metodyką SORA;
• wypełnienie wniosku do ULC;
• wsparcie przy tworzeniu dokumentów INOP oraz ConOps;
• konsultacje w zakresie niezbędnym do zebrania szczegółowych danych odnośnie planowanej operacji.

Usługę SORA Assistance można zlecić kontaktując się poprzez formularz zamieszczony na stronie: www.ilot.lukasiewicz.gov.pl/sora-assistance/.

Więcej o metodyce SORA: www.ilot.lukasiewicz.gov.pl/przewodnik-sora/.

Źródło: Instytut Lotnictwa
comments powered by Disqus