Wrześniowe strajki linii lotniczych – jak je przetrwać i co zrobić, gdy nasz lot zostaje odwołany

Tablica informacyjna na lotnisku - loty odwołane i opóźnione (fot. studenttravelplanningguide.com)

Wrzesień, ze względu na strajki pracowników linii lotniczych w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji, to ciężki okres dla pasażerów. Każdy, kto kupił bilet na lot obsługiwany przez hiszpański lub brytyjski oddział Ryanaira, British Airways lub Transavię powinien śledzić doniesienia przewoźników, być przygotowanym na utrudnienia, jak również pamiętać o prawach przysługujących pasażerom. To, czy dany pasażer jest uprawniony do odszkodowania można sprawdzić tutaj.

Pustka na londyńskich lotniskach

Zgodnie z zapowiedziami związków zawodowych, w protestach będzie uczestniczyć personel Ryanaira (hiszpańscy i brytyjscy piloci oraz hiszpańska obsługa pokładowa) oraz francuscy piloci latający w liniach Transavia. Jesteśmy już po dwóch pierwszych dniach strajku pilotów linii British Airways (BA), który spowodował odwołanie niemal wszystkich lotów tego przewoźnika. W dniach 9-10 września na samym tylko lotnisku Heathrow (jedna z dwóch głównych baz BA) odwołano 697 odlotów. Strajk zorganizowany przez BALPA (British Airline Pilots Association) zostanie powtórzony 27 września.

Jako, że ten związek zawodowy zrzesza około 85 proc. wszystkich pilotów BA, za 2 tygodnie znów możemy spodziewać się odwołania większości lotów znajdujących się w rozkładzie tych linii. Strajkować zamierzają także brytyjscy piloci Ryanaira, należący do tego samego związku zawodowego. W tym przypadku akcja strajkowa odbędzie się 18, 19, 21, 23, 25, 27 i 29 września.

Turbulencje możliwe (aczkolwiek niepewne) także we Francji i Hiszpanii

Syndicat des Pilots de Ligne (SPL), związek zawodowy zrzeszający francuskich pilotów linii Transavia również planuje strajk, który ma potrwać cały wrzesień. Jak dotychczas nie spowodował on większych utrudnień – do 5 września odwołanych zostało łącznie jedynie 6 lotów tego przewoźnika. Hiszpańscy piloci Ryanaira zrzeszeni w związku SEPLA zapowiedzieli strajki na 19, 20, 22, 27 i 29 września.

Cały artykuł czytaj na stronie www.prtl.pl

Źródło: Prtl.pl
comments powered by Disqus