Port Lotniczy Katowice gotowy do wznowienia lotów w nowym reżimie sanitarnym

Port Lotniczy Katowice gotowy do wznowienia lotów w nowym reżimie sanitarnym (fot. Katowice Airport)

Pandemia koronawirusa wymusiła znaczące zmiany w funkcjonowaniu branży lotniczej. Zarządzający lotniskami oraz linie lotnicze wprowadzili procedury i rozwiązania, których celem jest ochrona zdrowia pasażerów i pracowników branży lotniczej.

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA wdrożyło w Katowice Airport wszystkie zalecenia międzynarodowych i krajowych władz lotniczych, których celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-Cov-2. Od 1 czerwca 2020 roku lotnisko jest w pełni gotowe do obsługi ruchu pasażerskiego – zarówno krajowego, jak i międzynarodowego – w nowym, zaostrzonym reżimie sanitarnym.

Zgodnie z nowymi regulacjami, GTL SA będzie dążyło do ograniczenia liczby osób przebywających w terminalach pasażerskich wyłączenie do klientów linii lotniczych, pracowników lotniska oraz załóg statków powietrznych. Oznacza to m.in., że osoby odprowadzające lub oczekujące na przylot podróżnych nie będą wpuszczane przez obsługę portu na teren terminali. Wyjątek stanowią osoby, które towarzyszą pasażerom wymagającym specjalnej opieki.

Istotną zmianą wynikającą z nowego reżimu sanitarnego będzie kontrola temperatury ciała każdego pasażera wylatującego. W Pyrzowicach kamery termowizyjne zostały zainstalowane przy centralnym wejściu do terminalu pasażerskiego A. Osoby z objawami COVID-19, to jest z temperaturą ciała 38°C i powyżej, uporczywym kaszlem, trudnościami w oddychaniu lub innymi objawami grypopodobnymi,  podlegać będą dwukrotnemu pomiarowi temperatury z przerwą 15 minutową w kabinie do oceny zdrowia pasażerów. W przypadku potwierdzenia objawów COVID-19 ocenionego na podstawie wskazanych przesłanek, personel kontrolujący odmówi wejścia do budynku terminala takiej osoby.

W zgodzie z regulacjami mającymi na celu prewencję rozprzestrzeniania się koronawirusa, wszystkie osoby przebywające na terenie Katowice Airport muszą obowiązkowo nosić maseczki ochronne lub przyłbice. Do dyspozycji pasażerów nieposiadających stosownych maseczek udostępnione zostały  automaty, w których – prócz wspomnianych maseczek – zakupić można jednorazowe rękawiczki ochronne oraz płyn do dezynfekcji.

W trakcie przebywania na lotnisku obowiązywać będzie zasada zachowywania dystansu fizycznego minimum 1,5 metra.  Przypominają o tym stosowne ikonografiki, rozmieszczone przed stanowiskami odprawy biletowo-bagażowej, kontrolą bezpieczeństwa, bramkami do boardingu oraz przy karuzelach do odbioru bagażu rejestrowanego. Emitowane będą także komunikaty głosowe z prośbą o zachowanie odpowiedniego dystansu.

O bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich osób przebywających na terenie pyrzowickiego lotniska zadbano również poprzez udostępnienie bezdotykowych stanowisk z płynem dezynfekującym, za pomocą których pasażerowie będą mogli oczyścić ręce. Jednocześnie warto podkreślić, że – celem zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa – teren całego portu lotniczego w Pyrzowicach jest regularnie dezynfekowany.

Kolejnymi działaniami podjętymi w celu zminimalizowania ryzyka zachorowania objęto stanowiska do odprawy biletowo-bagażowej, bramki do boardingu oraz informację lotniskową. Zostały one wyposażone w ścianki z pleksi, oddzielające pracowników lotniska od podróżnych.

Celem minimalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa, pasażerów mających taką możliwość zachęca się do skorzystania z odprawy internetowej oraz posiadania kart pokładowych w wersji elektronicznej (na telefonach, tabletach itd.).

W ramach nowego reżimu sanitarnego, firmy odpowiadające za obsługę naziemną statków powietrznych stosować będą procedurę boardingu strefowego pasażerów. W przypadku, gdy w ramach tej procedury wykorzystywane są autobusy, wówczas pod uwagę brana będzie zwiększona ich liczba w celu dostosowania się do bezpiecznych fizycznych odległości.

Nowymi zasadami objęto również procedury przylotu. Na pokładzie statku powietrznego podróżny będzie miał obowiązek wypełnienia Karty Lokalizacyjnej Pasażera, którą trzeba będzie oddać po zakończeniu lotu. Po przylocie i odebraniu bagażu, pasażerowie proszeni będą o jak najszybsze opuszczenie lotniska.

Pandemia koronawirusa wpłynie na proces obsługi podróżnych zarówno na lotnisku, jak i na pokładzie statku powietrznego. Podróżni muszą liczyć się z tym, że ze względów na dodatkowe procedury, czas całkowitej obsługi na lotnisku przed wylotem może się wydłużyć. Nieustająco będziemy dokładali wszelkich starań, by w nowym reżimie sanitarnym, pasażerowie przebywający na terenie lotniska czuli się komfortowo i bezpiecznie. W sytuacji pandemii, ochrona zdrowia jest naszym priorytetem, dlatego ściśle wypełniamy wytyczne dotyczącego nowego reżimu sanitarnego określone przez władze lotnicze. – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

Zagrożenie wirusem SARS-CoV-2 oraz aktywne przeciwdziałanie pandemii spowodowało najpierw stopniowe, a następnie praktycznie całkowite wyłączenie działalności polskich regionalnych portów lotniczych, w tym Katowice Airport. Od 15 marca 2020 roku w Pyrzowicach ustał masowy ruch pasażerski – zarówno regularny, jak i czarterowy. Pomimo zakazu lotów w ruchu pasażerskim, port lotniczy w Pyrzowicach utrzymuje cały czas zdolności operacyjne. Wynika to z faktu, że zakaz lotów nie obejmuje m.in. rejsów cargo oraz tych, które są związane np. z przebazowaniami samolotów na przeglądy techniczne. W Katowice Airport cały czas realizowane są regularne rejsy towarowe na czterech kierunkach, więc terminal cargo pracuje siedem dni w tygodniu, praktycznie bez przerw. Funkcjonuje także baza techniczna do obsługi samolotów. Nie zmienia to faktu, że w trakcie ponad 70 dni obowiązywania zakazu lotów pasażerskich, liczba operacji startów i lądowań w Katowice Airport spadła o ponad 90%. Decyzją Rządu RP, od 1 czerwca 2020 roku, możliwe jest wykonywanie rejsów pasażerskich w ruchu krajowych. Polskie Linie Lotnicze LOT zdecydowały, że na razie krajowe połączenia wykonywane będą pomiędzy Warszawą, a ośmioma lotniskami regionalnymi. Ze względu na sytuację epidemiczną w województwie śląskim, nie ma na tej liście Katowice Airport, pomimo faktu, że port spełnia wszystkie wymogi związane z obsługą ruchu w nowym reżimie sanitarnym. Rejsy krajowe PLL LOT z Katowice Airport mają wystartować 20 czerwca 2020 roku.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo. GTL SA, przed pandemią koronawirusa prognozowało, że w 2020 roku linie lotnicze przewiozą z i do Pyrzowic rekordowe 5,5 mln podróżnych. Bezprecedensowy kryzys branży lotniczej, wywołany pandemią, wymusił konieczność weryfikacji prognoz ruchu. Obecnie GTL SA spodziewa się, że w 2020 roku z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta o ponad połowę mniej podróżnych niż w 2019 roku.

Źródło: GTL
comments powered by Disqus