Czy w Grudziądzu powstanie Muzeum Lotnictwa? Jest taki pomysł

Harvard (fot. Mateusz Malewski)

Pomysł powstania fundacji na rzecz historii lotnictwa w Grudziądzu sięga końca lat 90-tych, kiedy przy Aeroklubie Grudziądzkim utworzono „Fundację Tradycji na Rzecz Lotnictwa Polskiego”. Efektem jej pracy było zdobycie kilku eksponatów i pamiątek, które trafiły do Aeroklubu Grudziądzkiego w Lisich Katach. Przewodnicząca Fundacji pani Łucja Kaczorek, próbowała zjednoczyć środowisko seniorów lotniczych w Grudziądzu i starała się pozyskać środki na stworzenie sali pamięci lotniczej w naszym mieście. Ze względu na małe zainteresowanie i naturalne zmniejszanie się grona seniorów, podjęto uchwałę o zakończeniu działalności tej fundacji.

W kwietniu 2018 roku Andrzej Ogonowski założył na profilu społecznościowym fanpage „Lotniczy Grudziądz” umieszczając tam zdjęcia z wydarzeń lotniczych z Grudziądza i Lisich Kątów, pochodzące ze zbiorów własnych i wielu innych osób dokumentujących profesjonalnie i amatorsko wydarzenia lotnicze.

Strona spotkała się z dużym zainteresowaniem środowiska miłośników lotnictwa i historii. We wrześniu 2018 roku po spotkaniu na lotnisku w Lisich Kątach Andrzeja Ogonowskiego z Andrzejem Maciejewskim oraz Zbigniewem Kościńskim, powstał pomysł stworzenia nowej fundacji „Lotniczy Grudziądz”, której celem byłoby stworzenie w Grudziądzu Muzeum Lotniczego oraz wydawanie publikacji na lokalne tematy lotnicze. Grono pomysłodawców zwiększyło się o Szymona Gurbina i Jarosława Guttmanna, a udział w fundacji zadeklarowali także Joanna Biedermann, Jacek Lewandowski i Witold Bojarski.

Cały artykuł czytaj na stronie www.grudziadz365.pl

Źródło: grudziadz365.pl
comments powered by Disqus