Ćwiczenia na lotnisku w Kaniowie

Ćwiczenia na lotnisku w Kaniowie, fot. gov.pl

23 września br., na terenie lotniska Bielskiego Parku Technologicznego w Kaniowie odbyły się ćwiczenia, których scenariusz zakładał wypadek lotniczy. Poza jednostkami ochrony przeciwpożarowej, w ćwiczeniach brała udział administracja i służby porządkowe lotniska, pogotowie ratunkowe oraz policja.

Scenariusz ćwiczeń był następujący:

Mały samolot z dwoma osobami na pokładzie podczas lądowania na drodze startowej, dostaje boczny podmuch wiatru z lewej strony, co spowodowało utratę kontroli nad maszyną i wypadnięcie z asfaltowej drogi startowej. Samolot uległ uszkodzeniu, a znajdujący się w samolocie pasażer wraz z pilotem odnieśli różnego typu obrażenia. Z samolotu wydobywa się gesty dym.

Nadrzędnym celem ćwiczeń było doskonalenie prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych związanych ze skutkami awaryjnego lądowania statku powietrznego oraz współdziałanie jednostek ochrony przeciwpożarowej z administracją i służbami porządkowymi lotniska w Kaniowie, pogotowiem ratunkowym oraz policją. Ponadto strażacy mieli możliwość w czasie manewrów zapoznać się z obiektem oraz przejezdnością dróg dojazdowych na wypadek realnego zagrożenia.


W ramach omówienia strażacy zapoznali się z rozwiązaniami technicznymi samolotów, jakie mogą lądować na lotnisku. Ponadto zapoznano się z właściwymi sposobami postępowania na wypadek sytuacji awaryjnej podczas lądowania samolotu.

Źródło: gov.pl
comments powered by Disqus