Inauguracja XI Górskich Zawodów Balonowych

XI Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe

XI Górskie Zawody Balonowe w Krośnie o Puchar Redaktora Naczelnego Magazynu Lotniczego „Skrzydlata Polska” wystartowały. Oficjalne otwarcie zawodów balonowych ogłosił Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki 29 kwietnia 2010 r. podczas inauguracji GZB. Rokrocznie końcem kwietnia i podczas majowego weekendu krośnieńskie niebo wypełniają kolorowe balony. I tak stało się również i teraz. Po raz XI nad naszym miastem pojawią się załogi balonowe.

Po raz XI spotykamy się w Krośnie w tak znakomitym gronie. W 2000 roku rozpoczynaliśmy organizacje I GZB. Nie miały one wówczas jeszcze numeru, ponieważ nikt z nas nie przypuszczał że nastąpi po sobie aż tyle edycji. Krosno jest jednym z nielicznych miast w Polsce które może poszczycić się organizacja przez 11 lat z rzędu zawodów balonowych o takiej randze. Nie ukrywam że jest to nie mały powód dla nas organizatorów do satysfakcji. – powiedział otwierając konferencję Zygmunt Jerzyk, rzecznik prasowy zawodów.

Przygoda zaczęła się dziesięć lat temu z inicjatywy Bogusławy Nykiel Ostrowskiej, a także z pomysłu Adama Gruszeckiego. To właśnie świętej pamięci Bogusława była organizatorem pierwszych paru edycji Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie. Niestety choroba pokonała wszelkie założenia, i nie pozwoliła kontynuować jej tego dzieła.

Idea i zapał pozostał w ludziach którzy towarzyszyli Bogusławie. Powołana została Fundacja Otwartych Serc, która zajmuje się niesieniem pomocy ludziom pokrzywdzonym, dotkniętym chorobą nowotworową. To co zapoczątkowano nie umarło do dnia dzisiejszego. Dzięki pasji i dużemu zaangażowaniu wielu ludzi może odbyć się kolejna edycja zawodów balonowych.

Podczas otwarcia XI Górskich Zawodów Balonowych swoja obecnością zaszczycił zawodników i przybyłych gości Prezydent Miasta Krosna, Pan Piotr Przytocki. Nie zabrakło obecności także Prezesa Fundacji Otwartych Serc Tadeusza Milanowskiego, Grażyny Więcek – vice Prezes FOS, Romana Walczaka - dyrektora Aeroklubu Podkarpackiego, Roberta Szelca – przedstawiciela Automobilklubu Małopolskiego, a także Ojca franciszkanina, Tadeusza Pobiedzińskiego.

Pragnę powitać tych bez których ta impreza nie miała by sensu, i nie byłoby dzisiaj naszego spotkania. Witam zawodników i personel zawodów. Witam tych którzy do Krosna przyjeżdżali już wielokrotnie, a także tych którzy w Krośnie są po raz pierwszy. – dodaje Zygmunt Jerzyk.

Krosno ma kształt serca

Na początek tych zawodów chciałbym Państwa przekonać, że przyjechaliście do miasta Krosna, w którym są otwarte serca, nie tylko Fundacja Otwartych Serc. Miasto ma kształt serca, przekonacie się o tym gdy będziecie lecieć nad Starym Miastem Krosna. – mówi Prezydent, Piotr Przytocki.

Mamy ogromne przekonanie ze pobyt Państwa tutaj, na ziemi krośnieńskiej będzie sprzyjał rozwojowi wielu kontaktów i wielu przyjaźni. Mam przekonanie ze będziecie się czuć tuja jak u siebie w domu. Za tym życzę aby te dni w Krośnie sprzyjały pod każdym względem. Życzę udanych zawodów balonowych, szczęśliwych lotów i miłych wrażeń. Uważam XI Górskie Zawody Balonowe, za otwarte. – dodaje Piotr Przytocki.

Balony kiedyś i teraz

W ostatnich latach sporty balonowe przeżywają ogromny rozkwit. Majestatyczna potęga balonów czyni je źródłem niezapomnianych doznań. Człowiek od niepamiętnych czasów starał się posiąść sztukę latania lub zbadać jej tajniki. Pod koniec XVIII wieku skonstruowano pierwszy balon ogrzany powietrzem, który wyniósł człowieka w przestrzeń. Od tego czasu użytkownicy balonu maja możliwość przeżywać swoje pasje. Podziwiać świat magii i romantyzmu. Doznają niezapomnianych wrażeń, wrażeń w postaci nieba i pięknych widoków ziemi. Piękno łączą z profesjonalizmem jakie wymagane jest od pilotów balonowych.

Pilotom balonowych mało było wrażeń i postanowili sprawdzić się w realizacji sportowych. Od lat 70 organizowane są na świecie rożne zawody rangi Mistrzostw Świata, Europy i Kraju.

Chciałbym życzyć zawodnikom osiągnięć sportowych, organizatorom by te zawody przebiegły bezpiecznie, a społeczeństwu dużo wrażeń. – mówi Prezes Fundacji Otwartych Serc, Tadeusz Milanowski.

Groźnym przeciwnikiem dla rozegrania konkurencji jest wiatr. To on czasem dyktuje warunki. Klimat i ukształtowanie terenu, w którym przyjdzie zmierzyć się zawodnikom nie należy do łatwych, tutaj liczy się duże doświadczenie i jeszcze większe umiejętności, jakie zapewne będą prezentować startujące załogi.

Wysoki poziom sportowy zawodów balonowych wykreował prestiż miasta a także tradycję. Krosno to jeden z głównych ośrodków sportów balonowych w naszym kraju.

W skład personelu XI Górskich Zawodów Balonowych wchodzą:
Dyrektor sportowy - Jerzy Borowski, Asystent - Krzysztof Pewiński, Inspektor d/s bezpieczeństwa - Ryszard Kurowski, Jury: Przewodniczący - Wademar Wilk, Członkowie: Andrzej Konstanczuk i Adam Kolendowski, Sędzia - Piotr Wasilewski, Loggery - Tomek Łubgan i Marcin Borewicz, Gazmajster - Andrzej Kolendowski i Grzegorz Hendzel (2.05) oraz Tłumacz - Ewelina Szmyd.
 

Źródło: gorskie-zawody-balonowe.pl
comments powered by Disqus