Falcon 50 w wersji do wykonywania zdjęć lotniczych

Falcon 50

Na paryskich pokazach Air Show, które w dniach od 20 do 26 czerwca odbywały się na lotnisku Le Bourget, czarterowa linia lotnicza Aerovision (powiązana ze spółką UniAir), po raz pierwszy zaprezentowała zmodyfikowanego business jeta Dassault Falcon 50, który w nowej wersji został przystosowany do wykonywania zdjęć i filmów z powietrza.

Przewoźnik twierdzi, że w najbliższym czasie otrzyma ze strony europejskich władz lotniczych zatwierdzenie, które utoruje mu drogę do rozpoczęcia współpracy ze stacjami telewizyjnymi, producentami filmowymi oraz fotografami. Wyposażenie filmowe składa się z kamer cyfrowych posiadających żyroskopowy stabilizator obrazu, które podłączone są do zamontowanych w kabinie systemów nagrywania oraz wyświetlacza.

Zdjęcia mogą być transmitowane na żywo nawet przy dużych prędkościach i z dużych wysokości, powiedział przedstawiciel spółki Aerovision, dodając, iż urządzenie można także łatwo usunąć, tak, aby w miarę potrzeby powrócić do wersji samolotu przeznaczonej do wykonywania pasażerskich operacji czarterowych.

Odrzutowiec Falcon 50, który produkowany jest przez francuski koncern Dassault, posiada długość 18,5 m, maksymalną masę do startu 18,500 kg, jest napędzany trzema silnikami Garrett TFE-731-3-1C i może zabrać na pokład do 9 pasażerów. Według specyfikacji producenta, maszyna może się poruszać z prędkościami dochodzącymi do 0,86 Macha, osiągać wysokość 14,935 m i wykonywać loty na odległość prawie 6500 km.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus