Przejdź do treści
Generał broni pilot Jan Śliwka dokonał wpisu do Księgi Pamiątkowej DGRSZ (fot. Mirosław C. Wójtowicz)

Pierwszy pilot Dowództwa Generalnego RSZ żegna się z mundurem

Ponad 40 lat w lotniczym mundurze. To lata, które stworzyły piękną historię i potwierdziły przekonanie, że zawód pilota wojskowego jest dla nielicznych. Swoją wojskową misję kończy generał broni pilot Jan Śliwka. Zarówno przełożeni, jak i współpracujący z nim żołnierze zawsze mogli liczyć na jego profesjonalizm, pomoc i pełne zaangażowanie. To oficer, który był blisko ludzkich spraw i potrafił stawać naprzeciwko wielkich, momentami niełatwych wyzwań.

W czwartek (29 lipca) w obecności Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, żołnierzy, pracowników, rodziny oraz zaproszonych gości odbył się uroczysty apel, podczas którego pożegnano kończącego służbę w Siłach Zbrojnych RP, I zastępcę dowódcy generalnego RSZ generała broni pilota Jana Śliwkę.

Generał pożegnał się z mundurem w obecności sztandarów jednostek wojskowych Sił Powietrznych, Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych złożył podziękowania generałowi Janowi Śliwce za służbę w dowództwie oraz za lata służby w Siłach Zbrojnych RP. "Pan generał Śliwka wykonując swoje zadania spędził w powietrzu 40 lat. Czy można ten czas podsumować w kilku zdaniach? Absolutnie nie. Będąc moim zastępcą przez prawie pięć lat, wykazał się nie tylko determinacją, ale również poświęceniem, pasją i przede wszystkim zawsze poczuciem dobrze wykonywanej pracy, służby żołnierza. Jako dowódca generalny w każdej chwili, w każdej sytuacji mogłem liczyć na dobrą radę, na wsparcie ale przede wszystkim na rzetelne, solidne wojskowe podejście". – powiedział generał Mika. Podziękował także generałowi Śliwce za lata służby wojskowej, za wychowanie i przygotowanie żołnierskich pokoleń do służby nie tylko w powietrzu. Dowódca Generalny życzył kończącemu służbę wojskową dobrego zdrowia i szczęścia, a także spełnienia marzeń. Generał Mika złożył także podziękowania rodzinie generała Śliwki za wsparcie w realizacji zadań.

Podczas dzisiejszej uroczystości generał Śliwka podkreślił, że „służba wojskowa wymaga nie tylko determinacji ale ciągłego poświęcenia, wytrwałości i uporu w dążeniu do celu, który chcemy osiągnąć”. Ze wzruszeniem generał podziękował swojej rodzinie „gdyby nie rodzina, nie mógłbym realizować swoich zadań, dziękuję Wam za to, że wspieraliście mnie przez 40 lat mojej służby”.

Minister Obrony Narodowej wyróżnił generała Śliwkę honorową bronią białą – Szablą Honorową Wojska Polskiego, którą wręczył Dowódca Generalny RSZ.

Na zakończenie uroczystości generał broni pilot Jan Śliwka dokonał wpisu do Księgi Pamiątkowej DGRSZ.


Wręczenie Szabli Honorowej Wojska Polskiego (fot. Mirosław C. Wójtowicz)

Generał broni pilot Jan Śliwka urodził się 28 lipca 1961 roku w Kraśniku. W 1985 roku ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie na kierunku pilot samolotów naddźwiękowych. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 10. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na stanowisku starszego pilota klucza lotniczego. W pułku w Łasku pełnił służbę do kwietnia 1999 roku, zajmując kolejno stanowiska: nawigatora eskadry lotniczej, dowódcy eskadry lotniczej i od lipca 1994 roku, po ukończeniu dwuletnich studiów na Wydziale Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej Akademii Obrony Narodowej, zastępcy dowódcy pułku. W 1997 roku został dowódcą 10 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.

W 2000 roku ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Sił Powietrznych w Maxwell (USA) i objął stanowisko zastępcy dowódcy, a od września 2001 roku dowódcy 2 Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

W październiku 2003 roku po ukończeniu Podyplomowych Studiów Operacyjno - Strategicznych w Akademii Obrony Narodowej objął obowiązki na stanowisku szefa szkolenia 3 Korpusu Obrony Powietrznej we Wrocławiu. W październiku 2005 roku otrzymał nominację na generała brygady i został szefem sztabu - zastępcą Dowódcy 3 Korpusu Obrony Powietrznej. W czerwcu 2006 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy Dowódcy Centrum Dowodzenia Operacjami Powietrznymi (CAOC-1) w Finderup (Dania), które zajmował do czerwca 2010 roku.

16 czerwca 2010 roku minister obrony powierzył generałowi Śliwce - od 1 października 2010 roku - funkcję dowódcy Centrum Operacji Powietrznych w Warszawie. W 2011 roku prezydent RP awansował Jana Śliwkę na generała dywizji. Od 1 stycznia 2014 roku zajmował stanowisko Inspektora Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. 26 stycznia 2016 roku generał dywizji pilot Jan Śliwka objął stanowisko zastępcy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Generał Śliwka jest pilotem klasy mistrzowskiej i instruktorem oblatywaczem na TS-11 Iskra, MiG-21UM, MiG-21M, MiG-21MF.

mjr Magdalena Busz

FacebookTwitterWykop

Nasze strony