F-16 podczas DRAGON-19

F-16 na lotnisku w Krzesinach (fot. kpt. Krzysztof Nanuś)

W ramach trwającego od 15 czerwca ćwiczenia taktycznego z wojskami DRAGON-19 piloci F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach każdego dnia wykonują misje w przestrzeni powietrznej polskich poligonów udzielając wsparcia ćwiczącym pododdziałom, w tym pierwszoplanowemu ćwiczącemu, jakim jest 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej czy też 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej oraz wykonując zadania własne.

W miniony poniedziałek, para F-16 wystartowała z lotniska w Krzesinach i wykonała misję close air support (CAS) na poligonie w Drawsku Pomorskim, następnie przebazowała się do niemieckiego Laage, gdzie zdolność bojowa samolotów została odtworzona przez tamtejszych techników.


(fot. kpt. Krzysztof Nanuś)

Wielowymiarowe i łączące różne środowiska operacje połączone, czyli działania w których udział biorą komponenty co najmniej dwóch rodzajów sił zbrojnych, wymagają współdziałania i koordynacji oddziałów biorących udział w danej misji na bardzo wielu poziomach. Powodzenie takiego przedsięwzięcia jest więc uzależnione od zgrania wszystkich ćwiczących elementów.

Zatankowane i sprawdzone samoloty wróciły na macierzyste lotnisko 31 BLT.

por. Anna Issel

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
comments powered by Disqus