Zawody Szybowcowe – Leszno 2020 – Łukasz Wójcik obronił tytuł Mistrza Polski

Łukasz Wójcik w szybowcu Ventus 3T (Łukasz Wójcik/FB)

14 sierpnia br., na lotnisku Leszno Strzyżewice EPLS, piloci rozpoczęli rywalizację podczas 45. Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie Otwartej, Ogólnopolskich Zawodów Szybowcowych w klasie Standard B oraz Leszno Cup 2020. Łącznie do Leszna przyjechało powalczyć o medale 61 pilotów.

W niedzielę (23 sierpnia) rozegrano ostatnią, konkurencję podczas zawodów szybowcowych w Lesznie. Piątą trasę polecieli tylko piloci 45.SMP w klasie Otwartej. Była to trzecia z rzędu konkurencja wyścigowa. Task setter ułożył trasę o długości 301.57 km z trzema punktami zwrotnymi. Pierwszy do mety doleciał szybowcem JS 1C evo Jerzy Kolasiński i zdobył 672 punkty. Drugi na mecie zameldował się Janusz Centka z wynikiem 761 punktów. Trzeci tego dnia przyleciał Tomasz Dul zdobywając 670 punktów.

Ogromnym sukcesem Łukasza Wójcika zakończyły się 45. Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie otwartej w Lesznie. Pomimo zajętego w niedzielnym wyścigu czwartego miejsca, Łukasz po pięciu konkurencjach zdobył łącznie 4.094 punkty, które dały mu tytuł Mistrza Polski.

– Było bardzo ciężko ale dzisiejszym lotem obroniłem tytuł Mistrza Polski. Dziękuję za piękne i równe latanie Tomaszowi Hornikowi. Szkoda, że dziś nie dolecieliśmy razem ale za rok to zrobimy. Dziękuję wszystkim latającym, organizatorom i gratuluję pozostałym zwycięzcom – powiedział Łukasz Wójcik.

Tytuł wicemistrza 45.SMP wywalczył Tomasz Dul. Trzecie miejsce na podium zajął Janusz Centka. Pełne wyniki 45.SMP TUTAJ.

W niedzielę nie rozegrano konkurencji Ogólnopolskich Zawodów Szybowcowych w klasie Standard B oraz Leszno Cup 2020. O miejscach na podium zadecydowały wyniki po czwartej konkurencji, rozegranej 21 sierpnia.

Zwycięzcą OZS w klasie Standard B został Remigiusz Gwiazda z Aeroklubu Lubelskiego. Drugie miejsce zajął Mikołaj Zdun z Aeroklubu Leszczyńskiego. Trzecie miejsce na podium należy do Tomasza Kroka reprezentującego Aeroklub Leszczyński/KKGT. Pełne wyniki OZS TUTAJ.

Zwycięzcą Leszno Cup 2020 został Maciej Adamski z Aeroklubu Leszczyńskiego, który prowadził od pierwszej konkurencji. Drugie miejsce na podium zajął Dariusz Czech z Aeroklubu Stalowowolskiego. Trzecie miejsce wywalczył Lothar Wittig (Niemcy) reprezentujący LSV Schwarzwald. Pełne wyniki Leszno Cup 2020 TUTAJ.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!(fot. Aeroklub Leszczyński)

W piątek (21 sierpnia) rozegrano czwartą konkurencję – prędkościową. Task setter wyłożył zawodnikom dosyć krótkie trasy.

Dla pilotów 45.SMP w klasie Otwartej przygotowano trasę o długości 256.53 km z trzema punktami zwrotnymi. Pierwszy do mety doleciał szybowcem Diana 3 Tomasz Rubaj i zdobył 575 punktów. Drugi na mecie pojawił się Gintas Zube (Litwa), który uzyskał 571 punktów. Trzeci wynik tego dnia należał do Leszka Staryszaka, który zdobył 569 punktów. Pomimo słabszego wyniku w piątek prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął Tomasz Hornik. Łukasz Wójcik, który był na mecie dopiero szósty, utrzymał trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej. Pełne wyniki 45.SMP TUTAJ.

Wczoraj rozegraliśmy czwartą konkurencję – prędkościówkę o długości 250 km. Starty opóźniały się ze względu na słabą, bezchmurną pogodę ale jak już ruszyliśmy, o 13.45 pogoda była dużo lepsza. Pierwszy komin do 3-3,5 m/s wyniósł mnie na niecałe 1600 m. Na zachód w zasięgu dolotu widać było już cumulusy. Wystartowaliśmy taktycznie kilka minut po głównym peletonie, w którym poleciał Karol. Nie zatrzymywaliśmy się w słabszych noszeniach tylko zakrążyliśmy dopiero przed Sławą w trójce. Kolejny przeskok w rejon Zielonej Góry, gdzie z północy na południe wiodła piękna konwergencja. Z 800 m złapaliśmy czwórkę i wykręciliśmy podstawę 2150 m. Byliśmy z czołówce peletonu, więc należało dalej tylko spokojnie lecieć. Kolejny przeskok na pierwszy punkt, nad którym łapiemy 2 m/s. Do trzeciego punktu Żagań lecimy na bezchmurnej, która nie za bardzo chce nosić. Kilka zbędnych kółek w słabych noszeniach a po zaliczeniu PZ-ta kierujemy się z powrotem do konwergencji. Pierwszy komin do trzech a kolejny 4-4,5 m/s i przed ostatnim punktem mamy dolot do mety. Szybki dolot, bo lecimy po 200 km/h. Ja niestety trafiłem po drodze duszenia i musiałem nieco zwolnić ale i tak wynik niezły. Póki co różnice między mną, Tomkiem i Karolem są aptekarskie, więc jutro wszystko będzie możliwe. Będzie ciekawie! – opowiada o czwartej konkurencji Łuszasz Wójcik.


(fot. Łukasz Wójcik/FB)

Zawodnicy OZS w klasie Standard B mieli do oblotu najkrótszą trasę o długości 169.10 km z dwoma punktami zwrotnymi. Tu najszybszy był w piątek Eugeniusz Marcinkowski. Lecąc szybowcem Jantar Std 2 zdobył 537 punktów. Drugi był Witold Czarnik z 529 punktami. Trzeci do mety doleciał Stanisław Biela i zdobył 519 punktów. Liderem pozostaje Remigiusz Gwiazda, chociaż w piątek uzyskał szósty czas. Pełne wyniki OZS TUTAJ.

Dla uczestników Leszno Cup 2020 task setter ułożył trasę o długości 220.15 km z dwoma punktami zwrotnymi. Pierwszy na metę szybowcem Lak 19T przyleciał Maciej Adamski, który zdobył tego dnia 635 punktów. Maciej Adamski prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął po pierwszej konkurencji i, jak widać, niełatwo mu je odebrać. Drugi na mecie zameldował się Paweł Marchelewski z wynikiem 616 punktów. Trzeci przyleciał Dariusz Czech zdobywając 615 punktów. Pełne wyniki Leszno Cup 2020 TUTAJ.

Dzisiaj (sobota) konkurencja odwołana i organizatorzy spodziewają się burz. Piloci będą rywalizować w Lesznie do 23 sierpnia.(fot. Łukasz Wójcik/FB)

We wtorek i w środę pogoda nie pozwoliła na rozegranie konkurencji. Były szanse na więcej dobrego nieba dla szybowców kolejnego dnia.

W czwartek (20 sierpnia) odbyła się odprawa i zadania do trzeciej konkurencji zostały rozdane. Pierwsze starty zaplanowano na godz. 11:45. Tym razem dla zawodników przygotowano konkurencję prędkościową.

Dla pilotów 45.SMP w klasie Otwartej przygotowano trasę o długości 434.88 km z czterema punktami zwrotnymi. Pierwszy na metę szybowcem ASG 29E przyleciał Karol Staryszak, który zdobywając tego dnia 1000 punktów objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugi na mecie zameldował się Gintas Zube (Litwa) z wynikiem 946 punktów. Trzeci przyleciał szybowcem Ventus 3T Łukasz Wójcik zdobywając 944 punkty. Pełne wyniki 45.SMP TUTAJ.

Łukasz Wójcik tak opisał wczorajszą konkurencję: "Dzisiaj dzień i trasa na miarę długali. Po wczorajszym i przedwczorajszym odwołanym dniu apetyty na latanie mieliśmy bardzo duże. Od rana błękitne niebo, bardzo ciepło ale całkiem dobre prognozy. Starty rozpoczęliśmy przed południem. Nasza klasa dostała do oblecenia trasę prędkościową 434km dookoła TMA Wrocław. Jednym z punków był m.in. piękny Bolków z dwoma zamkami. Zdecydowaliśmy się na odejście przed 13.30 za względu na podchodzącą ciepłą masę powietrza, która miała wcześnie tłumić termikę. To nie była dobra pogoda jak w dniach poprzednich. Kominy mocne dosyć rzadkie i znajdujące się często pomiędzy chmurami utrudniały ich wyszukiwanie. Nosiło maksymalnie 2-2,5 m/s. Najgorszy odcinek mieliśmy do pokonania w okolicach Nysy, gdzie chmur było bardzo mało a jeszcze mniej noszeń. W rejonie Opola można była wrzucić drugi bieg, gdyż wlecieliśmy pod dobre chmury. Dolot do lotniska wykręcaliśmy w gasnących noszeniach a pół godziny później doleciał ostatni dzisiaj szybowiec. Po trudnym locie ale zakończonym dobrym wynikiem, znajduję się na trzecim miejscu w tabeli. Do nowego lidera Karola Staryszka strata niewielka i końcówka zawodów będzie ciekawa!"


(fot. Łukasz Wójcik/FB)

Zawodnicy OZS w klasie Standard B mieli do oblotu trasę o długości 350.46 km z trzema punktami zwrotnymi. Pierwszy do mety doleciał szybowcem Jantar Std 2 Mikołaj Zdun, zdobywając 1000 punktów. Drugi na mecie pojawił się Remigiusz Gwiazda. Wynik, który uzyskał – 996 punktów – pozwolił mu utrzymać pozycję lidera. Trzeci wynik tego dnia należał do Tomasza Kroka, który zdobył 979 punktów. Pełne wyniki OZS TUTAJ.

Uczestnicy Leszno Cup 2020 otrzymali trasę o długości 380.92 km z trzema punktami zwrotnymi. Tu najszybszy był w czwartek Maciej Adamski. Lecąc szybowcem Lak 19T zdobył 1000 punktów i utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugi był Waldemar Labusga (Niemcy) z 987 punktami. Dokładnie taki sam wynik uzyskał Lothar Wittig (Niemcy), który szybowcem Discus 2c pokonał trasę w czasie 3:37:40. Pełne wyniki Leszno Cup 2020 TUTAJ.(fot. Aeroklub Leszczyński)

Pierwsza konkurencja została rozegrana dopiero 16 sierpnia. Od rana był piękny błękit i dobre prognozy. Task setter wyłożył zawodnikom obszarówkę. Starty rozpoczęły się o 11:30 a pilotów holowano pod pierwsze cumulusy, których stopniowo przybywało.

Dla zawodników 45.SMP w klasie Otwartej przygotowano trzygodzinną trasę ze strefami na wschód i południe od lotniska. Pierwszy tego dnia zadanie ukończył Tomasz Hornik, który lecąc szybowcem JS 1C, zdobył maksymalną liczbę punktów 1000. Drugi był Łukasz Wójcik, który zdobył tylko o jeden punkt mniej. Trzeci był Bogdan Dorożko z wynikiem 996 punktów. Pełne wyniki 45.SMP TUTAJ.

Łukasz Wójcik tak opisałpierwszą konkurencję: "Holowano nas pod pierwsze cumulusy, których stopniowo przybywało. Czekaliśmy z Tomkiem aż zrobi się ich na tyle dużo żeby bezproblemowo dolecieć do pierwszej strefy. Cumulusy układały się w szlak, który prowadził w stronę Michałkowa, który był dla nas dzisiaj niedostępny. Szkoda, bo musieliśmy wlecieć na bezchmurną, na której gdzieniegdzie tylko majaczyły niewielkie kłaczki i zamglenia. Nosiły po 2-2,5 m/s i leciało się sprawnie. Zaliczyliśmy pierwszą strefę po minimum i z powrotem po tych samych miejscach do drugiej. Pogoda się poprawiała i cumulusów było już miejscami do 4/8. Wiedzieliśmy, że musimy rozciągać lot w kolejnych strefach by nie przylecieć przed czasem. Najciekawsza była końcówka, gdzie wlecieliśmy pod szlak, który wyrobił nam dolot z -500m do plus 500 i dzięki czemu przylecieliśmy, ja chwilę przed czasem a Tomek kilka sekund po. Wynik bardzo dobry, oby tak dalej!"

Piloci OZS w klasie Standard B mieli do oblotu trasę 195.86 km/371.46 km (283.25 km) z trzema punktami zwrotnymi, z czasem oblotu 2:30. Pierwszy z zadaniem uporał się Remigiusz Gwiazda, który lecąc szybowcem Jantar Std 2 zdobył 801 punktów. Drugi tego dnia był Mikołaj Zdun z wynikiem 731 punktów, a trzeci Tomasz Krok z 728 punktami. Pełne wyniki OZS TUTAJ.

Uczestnicy Leszno Cup 2020 otrzymali trasę o długości 239.15 km/396.59 km (317.67 km) z trzema punktami zwrotnymi, z czasem oblotu 2:45. Pierwsze miejsce w niedzielę zdobył Maciej Adamski, który lecąc szybowcem Lak 19T zdobył 928 punktów. Drugi był Dariusz Czech z wynikiem 828 punktów a trzeci Waldemar Labusga (Niemcy) z 819 punktami. Pełne wyniki Leszno Cup 2020 TUTAJ.

W poniedziałek (17 sierpnia) została rozegrana druga konkurencja - również obszarowa.

Dla zawodników 45.SMP w klasie Otwartej przygotowano również trzygodzinną trasę, tym razem z czterema punktami zwrotnymi. Tym razem pierwszy zadanie wykonał Paweł Wojciechowski który lecąc szybowcem LS 8 / 18m, zdobył maksymalną liczbę punktów 1000. Drugi był Karol Staryszak z wynikiem 950 punktów. Trzeci przyleciał Tomasz Hornik, który dzięki zdobytym 947 punktom utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Pełne wyniki 45.SMP TUTAJ.

Piloci OZS w klasie Standard B mieli w poniedziałek do oblotu trasę 195.86 km/371.46 km (283.25 km) z trzema punktami zwrotnymi, z czasem oblotu 2:30. Pierwszy szybowcem Jantar Std 3 przyleciał Rafał Siankowski zdobywając 907 punktów. Drugi był Mikołaj Zdun z 878 punktami, a trzeci Stanisław Wujczak z 876 punktami. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Remigiusz Gwiazda. Pełne wyniki OZS TUTAJ.

Szybownicy biorący udział w Leszno Cup 2020 otrzymali trasę o długości 224.58 km/400.35 km (306.61 km) z czterema punktami zwrotnymi, z czasem oblotu 3:00. Pierwsze miejsce tego dnia zdobyli ex aequo Dariusz Czech i Maciej Adamski – obaj piloci uzyskali maksymalną liczbę punktów 1000. Maciej Adamski zachował pozycję lidera po dwóch konkurencjach. Drugi wynik tego dnia uzyskał Waldemar Labusga (Niemcy) 988 punktów. Pełne wyniki Leszno Cup 2020 TUTAJ.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus