Trudny czas dla modelarzy – nowe terminy imprez

Model samolotu (fot. pwm.org.pl)

Pandemia koronawirusa to także trudny czas dla modelarzy, którzy pieczołowicie przygotowują swoje modele, by zaprezentować je na różnych konkursach w całej Polsce.

Takie konkursy są również okazją do spotkań i rozmów z innymi modelarzami oraz do wymiany doświadczeń.

Jednak z uwagi na wprowadzone zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się, organizatorzy niektórych imprez modelarskich odwołali konkursy.

Koszaliński Pluton Modelarski miał cały czas nadzieje, że dziewiątą edycję Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego uda się przeprowadzić w zaplanowanym terminie. – Niestety obecna sytuacja epidemiologiczna i troska o zdrowie uczestników uniemożliwia zorganizowanie IX Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego w tradycyjnym majowym terminie – informują organizatorzy. – Postanowiliśmy więc zmienić termin IX Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego – wstępnie zapraszamy do Koszalina w dniach 14-15.11.2020 r. – zachęcają do uczestnictwa w listopadowym konkursie.

Odwołana została również dziewiąta edycja kolejnej modelarskiej uczty – Wrocław Model Show, która została zaplanowana na trzeci weekend kwietnia br w Lotniczych Zakładach Naukowych we Wrocławiu. Mimo to organizatorzy są bardzo ciekawi i pytają, czy modelarze kleją coś interesującego. – My tak, mając przy tym szczerą nadzieję, że wszystkie przesunięte na jesień imprezy modelarskie odbędą się już bez przeszkód i że uda się nam zawitać choć na kilka z nich – mówią organizatorzy. – Pomyśleliśmy też, że w tej sytuacji dokładanie kolejnej imprezy modelarskiej nie będzie miało już większego sensu. Zapraszamy was do Wrocławia w drugiej połowie kwietnia 2021. Dokładną datę podamy pod koniec tego roku. Wszystkie otrzymane już od sponsorów nagrody przechodzą na przyszły rok, być może uda się jeszcze coś do nich dołożyć – dodają.

Również w trzeci weekend kwietnia miał odbyć się w Olsztynie XI Festiwal Kultury Modelarskiej z II Memoriałem poświęconym Lechowi Dunajewskiemu. Niestety, z uwagi na szalejącą epidemię koronawirusa olsztyński festiwal w tym roku nie dojdzie do skutku. – Postanowiliśmy go przesunąć o rok. Do zobaczenia w 2021 roku – informują organizatorzy. – Mamy nadzieję, że czasy będą spokojniejsze. O nowym terminie poinformujemy w terminie późniejszym – zapraszają na przyszły rok.

Podobnie postąpili organizatorzy drugiej edycji Podhalańskiego Festiwalu Modelarskiego CIUPAGA, na plakacie którego nie bez powodu umieszczono samolot Spitfire Vb z osobistym malowaniem "Wielkiej Niedźwiedzicy" pilota kapitana Tadeusza Schiele. Jest to podhalański akcent lotniczy podczas II wojny światowej, a także człowiek który znany jest również w Nowym Targu. Organizatorzy tego festiwalu z powodu panującej epidemii, dbając o zdrowie wszystkich, odwołują tegoroczną CIUPAGĘ 2020, równocześnie przesuwając jej termin na rok przyszły rok czyli 29-30 maja 2021 r.Trzymajcie się zdrowo i żebyśmy się spotkali w przyszłym roku. Nasze wyróżnienia, które mamy, będą mieć zmienioną datę na przyszłoroczną, jednakże zachowamy też symbolicznie w nazwie CIUPAGA 2020 – informują organizatorzy nowotarskiej imprezy.

Podobnie postąpili organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Modelarskiego BABARYBA 2020, który zaplanowany był na początek czerwca. Jak informują w związku z decyzją Prezydenta Warszawy, do końca roku 2020 zostały odwołane wszystkie duże imprezy. – Nasz festiwal jest imprezą masową i gromadzi kilkanaście tysięcy ludzi, dlatego także znaleźliśmy się na tej liście. Niestety tak jak wszystkie inne duże, międzynarodowe imprezy, przenosimy tegoroczną edycję na rok – 5-6 czerwca 2021 r. – i mamy nadzieję, że przyszły rok nie będzie tak zły dla naszego środowiska jak obecny – tłumaczą organizatorzy.

Zachęcamy jednak wszystkich modelarzy do optymistycznego spojrzenia i poświęcenia czasu na budowę nowych modeli, tak by za rok spotkanie na tych modelarskich konkursach było wypełnione setkami nowych, fantastycznych prac. 

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus