Śmigłowiec przeciwpożarowy pobiera wodę z basenu w Portugalii (film)

Śmigłowiec przepiwpożarowy pobierający wodę z basenu, fot. boingboing.net

W Internecie zostało opublikowane video pokazujące pilota śmigłowca przeciwpożarowego, który aby poradzić sobie z pobliskim pożarem napełnia pojemnik z wodą w przydomowym basenie w Portugalii. Jeden ze świadków napisał, że dzięki temu żywioł opanowano w 20 minut.

Śmigłowce (w tym przypadku Eurocopter AS350), które są wykorzystywane przez portugalską straż pożarną, pobierają wodę z basenów w ostateczności ze względu na związane z tym ryzyko (bawiące się dzieci, uszkodzenie mienia, latające przedmioty, takie jak meble ogrodowe itp.). Podczas opisywanej akcji wszystko odbyło się to sprawnie i szybko ze względu na zagrożenie pożarem domów znajdujących się w sąsiedztwie.

Pilot potem raportował, że wracał na lotnisko z akcji gaszenia pożaru lasu, gdy zobaczył dym. Od razu podjął akcję ze względu na fakt, iż pożar zbliżał się do domów. Wykonał około 25 tankowań w basenie pojemnikiem o pojemności ok 600 litrów. Po wszystkim poziom basenu obniżył się o ok 40 cm. Śmigłowiec odleciał, gdy na miejsc pożaru przybył pierwszy wóz strażacki, a pożar już zgasł.

Źródło: boingboing.net
comments powered by Disqus