Przejdź do treści
Baltic Wingsuit Meet, fot. youtube
Źródło artykułu

Rekord świata formacji wingsuit podczas Baltic Wingsuit Meet w Elblągu!

W dniach 23-27 sierpnia 2021 r., na lotnisku w Elblągu w strefie Spadochronowej Baltic już drugi rok z rzędu odbył się Baltic Wingsuit Meet. Głównym celem imprezy było ustanowienie nowego rekordu świata lotu przy samolocie wingsuiterów i pobicie poprzedniego o 4 osoby. „To jest wolność. To jest prawdziwa wolność, bo nie myślisz o tym, co będziesz robić jutro, co robiłeś wczoraj, myślisz o tym, co robisz tu i teraz” - tak w nagraniu o ekstremalnej dyscyplinie sportu mówi jeden ze skoczków spadochronowych.

W całym Baltic Wingsuit meet wzięło udział niemal 30 skoczków, którzy podbijali elbląskie niebo, a jeden z ich lotów zaowocował pobiciem rekordu świata. Taki lot w kilkunastoosobowej formacji, „zgranie się” z wszystkimi innymi i odpowiednie ustawienie z samolotem, to zadanie wymagające udziału doświadczonych sportowców.


- Cała ta operacja polega na ogromnej synchronizacji 18 skoczków i pilota – mówił Piotr Walasek tuż po pobiciu rekordu w rozmowie z portEl.pl. - Co przeżywamy w powietrzu? Ja spokój, to jedyne, co mi zostaje, gdy leci na mnie 18 osób z prędkością 200 km/h, a obok mnie leci samolot. Tylko spokój – podkreślił.


Wingsuiting to sport ekstremalny, w którym skoczek ubrany w specjalny kombinezon skacze z dużej wysokości: z samolotu, szczytu urwiska, wysokiej budowli a następnie szybuje. Lot kończy się otwarciem spadochronu i lądowaniem. Kombinezon wingsuit zmniejszając prędkość opadania i zwiększając prędkość w poziomie pozwala na znacznie dłuższe przebywanie w powietrzu. (źródło: portEl.pl)

Piotr Walasek podsumowując całą imprezę powiedział:

„Wydarzenie, które ogólnie rzecz biorąc opiera się na AWF czyli Airplane Wingsuit Formation, to po prostu możliwości lotu skoczka ubranego w kombinezon wingsuit w formacji zbudowanej z samolotem. Wszystko się zaczęło się od oglądania na youtube video z rekordu zorganizowanego przez Daniel Ossio w 2019 w Portugali. 14 wingsuiterów stworzyło formacje z Pilatus Porter PC6.


Jakiś czas później wspólnie z naszym strefowym pilotem Turbo Finista, Bartłomiejem Ledwonem, próbowaliśmy wymyślić, jak to zrobić żeby polecieć razem obok siebie. Dla mnie na pierwszy rzut oka Pilatus był podobny do Finista i generalnie szukałem opcji jak ego dokonać, a nie że się nie że samolot jest inny szybszy itp.

Po kilkudziesięciu skokach mogliśmy bez problemu polecieć razem w formacji, a potem powiedziałem, dlaczego nie tworzyć AWF Rekordu Polski. Tak w kilku słowach ożyło wydarzenie.


W zeszłym roku spotkaliśmy się z dziewiątką czołowych polskich wingsuitów i zrobiliśmy to po raz pierwszy Rekord Polski AWF8. Wszyscy byli bardzo podekscytowani wydarzeniem, więc ponownie powiedziałem dlaczego nie i zacząłem planować jak sprowadzić jeszcze więcej wingsuitów, nauczyć ich jak bezpiecznie latać samolotem, a następnie spróbować pobić rekord świata AWF Daniela.

Swoją drogą konieczność jest matką wynalazków i wydaje mi się, że jestem jedynym wingsuiterem na świecie, który rozwinął większość umiejętności latając w formacji razem z samolotem, a nie z innymi wingsuitami :)Połączyłem te rzeczy razem i dodałem skill camp, wymieszałem wszystko razem i na koniec powstał produkt Wingsuit skill boot camp boogie. Żeby zwiększyć jakość imprezy poprosiłem Freefly Roba Herona z Kanady i Daniela Culbertsona z Norwegii o pomoc prowadzeniu uczestników na bardzo wysoki poziom pilotowania wingsuit.

Plan był taki, że kiedy ja zabierałem grupę na AWF, oni brali swoje grupy na ciasne szybkie formacje i ogóle skoki pomagające rozwinąć swoje umiejętności pilotażu.

Pisząc słowo pilotaż mam na myśli takie kontrolowanie przepływu powietrza nad profilem kombinezonu żeby móc poruszać się tam gdzie się chce, a nawet zwiększać swoją wysokość.

Ta kombinacja boogie i skill campus prawiła, że wszyscy byli szczęśliwi bo znaleźli coś dla siebie.

Mieliśmy 25 uczestników głównie z Polski, ale włożyłem wiele wysiłku, aby to wydarzenie było międzynarodowe i przyciągnęło jak najwięcej uwagi obcokrajowców.W końcu mieliśmy chłopaków z Polski, Szwajcarii, Finlandii, Kanady, Niemiec i Norwegii.

Sierpień w Polsce miał być ładny, ale przez cały tydzień musieliśmy stawiać czoła chmurom, które równie często blokowały nas w wykonywaniu skoków, ale mimo tego, że udało nam się codziennie skakać i osiągnąć nasz cel, pobiliśmy rekord świata AWF.

Impreza została zorganizowana w ten sposób, że po eliminacji w celu wyłonienia najbardziej wykwalifikowanych wingsuitów zaczęliśmy ich rozgrzewkę stopniując trudność wykonywanych skoków.

Drugiego dnia wieczorem skakaliśmy już z dwóch samolotów lecących w formacji, a w środę (dzień przed pierwotnym planem) pobiliśmy rekord budując największą formację wingsuit lecącą z samolotem i to o 4 wingsuiterów. Nowy rekord AWF18.

Wideo z bicia rekordu świata:W tym miejscu muszę wspomnieć, że jednym z uczestników był Daniel Ossio, który zorganizował poprzedni rekord. Połączyliśmy nasze doświadczenia razem, aby uzyskać to, za co wszyscy przyszli.

Moim zdaniem dużym osiągnięciem było to, że wykorzystaliśmy pogodę na maksymalnie jak się dało. Wierzę, że dzięki dobremu planowaniu, instrukcjom i prostym zasadom utrzymaliśmy cały zespół i przedsięwzięcie w bezpieczeństwie i bez żadnych przesłanek.
Specjalne podziękowania dla całego zespołu naziemnego wspierającego nas oraz DZ Strefa Baltic dająca mi możliwość zajęcia się wszystkimi dostępnymi aktywami, dwoma samolotami itd. Każdy, kto przyjechał zapowiadał się na koniec, że chce przyjechać na kolejną imprezę w przyszłym roku. Teraz mam problem z tym, jak sprawić, by to wydarzenie było jeszcze większe i ciekawsze".World Record Largest AWF Airplane Wingsuit Formation participants:

1 Walasek Piotr LO 1 Poland
2 Ossio Daniel LO 2 Switzeland
3 Paliszek Janusz Poland
4 Poradowski Michał Poland
5 Mijakowski Jakub Poland
6 Konopka Sebastian Poland
7 Kobyłecki Dariusz Poland
8 Kankowska Dorota Poland
9 Winczewski Dawid Poland
10 Busch Christian Poland
11 Schmidt Gerald Germany
12 Hutchinson Charlie UK
13 Kowal Paweł Poland
14 Grajner Dominik Poland
15 Brosig Michał Poland
16 Skowron Marek  Finnland
17 Ozga Mariusz Poland
18 Nowicki Tomasz Camera man Poland https://www.facebook.com/TomaszNowickiPortfolio/

 

Ledwon Bartlomiej  Pilot 1 Poland
Winiarski Marcin  Pilot 2 Poland
 
Drop Zone: Strefa Baltic - Elbląg - Poland

Airplanes
2x  Turbo Finist SMG92 HA-YDM and HA-YDNZdjęcia Kacper Sowiński i Tomasz Nowiński

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony