Nowe oświetlenie nawigacyjne na lotnisku Warszawa Babice

Nowe światła nawigacyjne na lotnisku Babice

Na lotnisku Warszawa Babice został uruchomiony nowoczesny system oświetlenia nawigacyjnego drogi startowej, który znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa operacji startów i lądowań samolotów oraz pozwala na spełnienie międzynarodowych wymogów dla portów lotniczych.

Przeprowadzone prace objęły zamontowanie świateł na drodze startowej, modernizację układu zasilania oświetlenia oraz wdrożenie systemu sterowania wraz z instalacją paneli sterujących w wieży kontroli ruchu lotniska. Nowy system opiera się na energooszczędnej technologii LED

Jak tłumaczy Bogumił Ścibior, Kierownik Sekcji Kierowania Operacjami Lotniczymi i Koordynacji Ruchu Naziemnego Lotniska, zamontowane zostały światła krawędziowe głównej drogi startowej wraz z oznaczeniem progu wejściowego i końcowego.

 „Są to światła LED zasilane z sieci przemysłowej, ale gdyby doszło do jej awarii, to w ciągu minuty mogą przełączyć się zasilanie z agregatu. Sterowanie świateł odbywa się poprzez pulpit dotykowy z wieży lotniska. Mamy możliwość ustawienia pięciu zakresów intensywności świecenia, która będzie regulowana w zależności od bieżących warunków atmosferycznych, a także na życzenie pilota”, powiedział.


Światła przy progu nr 10 są wystające (obrysowe), natomiast od wschodniej strony zostały zabetonowane. Z obu kierunków lądowania są one bardzo dobrze widoczne (z punktu Zulu oraz z Łomianek). Oblot świateł został wykonany 23 stycznia przez samolot Beechcraft King Air 350 (tzw. Papugę) należący do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Po zatwierdzeniu wyników oblotów, Urząd Lotnictwa Cywilnego wykreślił stare światła, a jego Prezes podpisał zgodę na użytkowanie nowego oświetlenia.

System posiada 6-letni okres gwarancji i spełnia wymagania Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ang. ICAO). Pozwala on także na utrzymanie przez lotnisko kategorii 2B według standardów ICAO, a tym samym na zachowanie dotychczasowej przepustowości ruchu lotniczego oraz zwiększenie jego bezpieczeństwa. Poprzedni system oświetlenia został wdrożony jeszcze w latach 80-tych i wymagał wymiany.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus