Przejdź do treści
Zapis lotu ERJ-190 Air Astana
Źródło artykułu

Mayday ERJ-190 Air Astana nad Portugalią - zapis korespondencji z ATC

11 listopada, ERJ-190 należący do linii Air Astana (znaki rejestracyjne P4-KCJ) wykonywał lot KC1388 z bazy Alverca obok Lizbony, gdzie przechodził obsługę techniczną, do Mińska. Na pokładzie nie było pasażerów, a jedynie 6 członków załogi. Trzy minuty po starcie załoga zgłosiła Mayday z powodu utraty kontroli nad samolotem i poprosiła o zgodę na powrót na lotnisko startu.

Ok 13:37 UTC załoga wzniosła się FL100, ponownie zgłaszając, że mają problemy z utrzymaniem kontroli nad samolotem. O 13:45 UTC załoga poprosiła o wektorowanie w stronę morza, gdzie zamierzali wodować. Samolot krążył wtedy na północny-wschód od Lizbony.

Celem oceny sytuacji, w powietrze zostały wysłane dwa F-16 portugalskich sił powietrznych, które przez cały czas pozostawały w kontakcie z ERJ-190.Załodze ostatecznie udało się ustabilizować samolot i 15.10 UTC wylądować bezpiecznie na lotnisku Beja (LPBJ) 180 km na południowy wschód od Lizbony. Obecnie prowadzenie jest dochodzenie mające wyjaśnić przyczyny zdarzenia.


Zapis korespondencji załogi Air Astana z ATC:Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.aviation-safety.net

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony