Lotniska/lądowiska GA warte odwiedzenia: Makosieje

Lądowisko Makosieje, fot. MSL

Zapraszamy do lektury kolejnego odcinka cyklu „Lotniska/lądowiska GA warte odwiedzenia", w którym przedstawiamy interesujące obiekty lotnicze naszego kraju, nie zawsze szerzej znane środowisku lotniczemu.

Niektóre z nich nie są jeszcze popularne, a mogą być przecież ciekawą alternatywą dla pilotów i miłośników awiacji, którzy szukają nowych wyzwań i miejsc do odwiedzenia. Celem łatwiejszego ich porównania, zarządcom poszczególnych krajowych lotnisk/lądowisk zwykle zadajemy ten sam zestaw pytań.

W dzisiejszym odcinku lądowisko Makosieje zlokalizowane koło Ełku w województwie warmińsko-mazurskim. Obiekt należy do Mazurskiego Stowarzyszenia Lotniczego, a jego obecny status, historię i plany rozwoju przybliżył Maciej Olszewski, członek zarządu MSL.


Dlapiltoa.pl: Jak wygląda obecnie kwestia infrastruktury na lądowisku Makosieje (nawierzchnia pasa, oświetlenie, paliwo, hangar, ochrona itp.?

Maciej Olszewski:
Lotnisko Makosieje EPEK ma nawierzchnię trawiastą utrzymywaną na bieżąco przez jej użytkowników. W sezonie regularnie koszona jest trawa a powierzchnia całego lotniska wałowana. Dzięki temu możemy poszczycić się jedną z najrówniejszych nawierzchni pasa w regionie. Lotnisko na dzień dzisiejszy nie jest przystosowane do lotów nocnych i nie posiada oświetlenia pasa. Lotnisko nie oferuje paliwa lotniczego, natomiast nie ma problemu z załatwieniem popularnej benzyny samochodowej do silników do niej dostosowanych.


Dlapilota.pl: Czy na obiekcie odbywają się obecnie szkolenia, a jeśli tak to jakie?

MO:
Dbając o dobre stosunki z najbliższymi sąsiadami lotniska, nie są na nim prowadzone w chwili obecnej szkolenia lotnicze.

Dlapilota.pl: Najważniejsze zdarzenie w dotychczasowej historii miejscowego lądowiska?

MO:
Lotnisko przez kilka krótkich lat swojej działalności gościło już kilkukrotnie uczestników rajdów lotniczych. Organizowaliśmy również spotkania pilotów z regionu. Do najważniejszych wydarzeń możemy zaliczyć udaną próbę pobicia rekordu wysokości lotu motoparalotnią PPGG dokonaną przez naszego kolegę Aleksandra Hirsztritta, który w ubiegłym roku startując z naszego lotniska swoją trajką wzniósł się na wysokość ponad 6300m. Ważnym wydarzeniem była też wizyta w ubiegłym roku w Makosiejach prezydanta RP, którego kancelaria wykorzystała nasze lotnisko jako część wizyty w bazie harcerskiej Orle Gniazdo położonej niedaleko Rajgrodu.


Dlapilota.pl: Czy jego lokalizacja jest dla pilotów wadą czy zaletą? Jakie są ich komentarze na ten temat?

MO:
Lotnisko bardzo dobrze wpisuje się swoim położeniem w dość rzadką siatkę lotnisk znajdujących się na terenie Podlasia oraz Warmii i Mazur. Jest ono zlokalizowane w bliskiej odległości od Ełku, będącego największym miastem w tej części województwa warmińsko-mazurskiego. Zlokalizowanie w pewnej odległości od miasta, na terenie słabiej zamieszkałym, w rozległej przestrzeni niekontrolowanej daje pilotom sporo swobody podczas wykonywania lotów.


Dlapilota.pl: Na jakie atrakcje w okolicy może liczyć pilot, który zdecydowałby się przylecieć swoim statkiem powietrznym na jednodniową wycieczkę?

MO:
W sezonie letnim na pewno warto odwiedzić położony w odległości 15 minut jazdy samochodem Ełk. Piękne miasto położone bezpośrednio nad jeziorem, z długą ponad 6km promenadą w sporej części sąsiadującą z bogatą bazą gastronomiczną. W lato praktycznie co weekend odbywają się tu imprezy kulturalno-sportowe. Po jeziorze można popływać wynajętą motorówką, żaglówką bądź rowerem wodnym. Promenada daje możliwość odbycia długiego spaceru pieszo bądź pokonanie jej rowerem lub na rolkach.

Dla pilotów którzy zapragną mazurskiej ciszy i spokoju, okoliczna baza agroturystyczno-pensjonatowa zapewni na pewno spokojny wypoczynek. W oddalonym o niecałe 8km dworze Masuria Arte odwiedzanym często przez znanych aktorów mogą zaznać luksusów najbardziej wymagający piloci.


Dlapilota.pl: Lądowisko Mazurskiego Stowarzyszenia Lotniczego mogłoby działać prężniej, gdyby...?

MO:
Niestety jak w większości przypadków trzeba dbać o jak najlepsze stosunki z sąsiadami lotniska. Ze względu na te relacje nie planujemy na dzień dzisiejszy organizowania poważniejszych przedsięwzięć, które mogłyby zakłócać spokój okolicznych mieszkańców. Lotnisko położone jest w bliskiej odległości jeziora Selmęt Wielki, nad którym znajduje się sporo działek rekreacyjnych i mieszkalnych. Ludzie wyprowadzając się z miasta na wieś szukają ciszy i spokoju. Nie chcemy im w tym przeszkadzać.


Dlapilota.pl: Jak w kilku słowach zachęciłby Pan/Pani do przylotów na lądowisko Makosieje?

MO:
Lotnisko Makosieje w bezpośrednim sąsiedztwie Ełku i Mazur daje niepowtarzalną okazję na odwiedzenie tego mało znanego zakątka Polski. Jest to też świetna baza wypadowa na Wielkie Jeziora Mazurskie czy też Suwalszczyznę. Goszczący w Makosiejach piloci to prawdziwi pasjonaci, którzy pomogą w każdej sytuacji. Zapraszamy.

Dlapilota.pl: Dziękujemy za rozmowę.

MO:
Dziękuję.


Lądowisko Makosieje na portalu lotniska.dlapilota.pl

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus