Inauguracja Fly Film Festival 2013

Fly Film Festival w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Uroczyste otwarcie tegorocznej edycji festiwalu łączy się z rozpoczęciem pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej obchodów 95-lecia Lotnictwa Wojskowego w Polsce. I choć sam festiwal odbędzie się tak jak jego poprzednie edycje jesienią tego roku, to poprzedzą go imprezy towarzyszące rocznicowym obchodom.

Inauguracja festiwalu odbyła się w poniedziałek 20 maja br. na pokładzie Embraera 175 PLL LOT,  którym goście festiwalowi zostali przewiezieni z Warszawy do Krakowa. Kilka chwil po starcie kpt. Krzysztof Zbroja jako członek jury powitał pasażerów i przedstawił program festiwalowy.

Wśród zaproszonych gości byli: Beata Oczkowicz - Wiceminister Ministerstwa Obrony Narodowej, Krzysztof Michalski – Prezes Agencji Mienia Wojskowego, gen. Jan Rajchel – Rektor, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, kpt. Krzysztof Zbroja – Członek Zarządu PLL LOT, kpt. Sławomir Majcher – PLL LOT, kpt. Tadeusz Wrona – PPL LOT, Włodzimierz Skalik – Prezes Aeroklubu Polskiego, , a także przedstawiciele świata sztuki  Krzesimir Dębski, Anna Jurksztowicz, Robert Chojnacki, Witold Paszt oraz mediów dr Tadeusz Doroszczuk - dyrektor TVP Historia,  dr Maciej Wojtyński – dokumentalista, Paweł Pochwała – dziennikarz TVP oraz wielu innych wybitnych przedstawicieli świata sztuki i polityki.
 Uroczyste otwarcie festiwalu


Tadeusz Sznuk

Następnie w  nowoczesnych wnętrzach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie dyrektor festiwalu płk Eugeniusz Mleczak przedstawił tegoroczną formułę festiwalu zaznaczając, że skierowany on jest do wszystkich zarówno twórców jak i pasjonatów awiacji.  Dodał także, że „Fly Film Festival to impreza w której jest miejsce i na dokument i na obraz fabularny i na amatorskie relacje z wypraw lotniczych. Wszystkie formy obrazu filmowego są dozwolone choć pod jednym zasadniczym warunkiem, że będą poruszały lotniczą wrażliwość widza”.

 


Wystawa Sławka Hesji KrajniewskiegoZdobywca Grand Prix 2012 Wojciech Królikowski

 

Niezwykłe miejsce jakim jest Muzeum w Krakowie wraz z konferansjerką Tadeusza Sznuka, pięknymi zdjęciami Sławka Hesji Krajniewskiego i opowieściami lotniczymi Sebastiana Kawy nadało uroczystości wyjątkowy charakter. Jeśli z takim samym pietyzmem, będzie dokonany wybór filmów festiwalowych to już możemy zapewnić Państwa, że festiwal będzie wyjątkowym wydarzeniem.

Zainteresowanych twórców informujemy, że nabór filmów wciąż trwa i do 31 sierpnia 2013r. można przesyłać prace w 4 kategoriach:

  • Film Fabularny,
  • Film Dokumentalny i Reportaż
  • Film Amatorski (w kategorii Film Amatorski mogą brać udział produkcje niezależnie od techniki ich powstania, ze szczególnym wskazaniem na twórczość internetową.)
  • Zdjęcia Lotnicze

Gościem festiwalowi Bronisław Cieślak i Karol Strasburger (oraz mistrz drugiego planu)

 

„Bo piloci to też artyści, tylko dla nich sceną jest niebo” stwierdził Karol Strasburger przyznając, że dla niego samego bycie przewodniczącym jury jest odkrywaniem niezwykłości lotniczego świata.

Fly Film Festiwal 2013 odbędzie się w dniach 1-5 października 2013 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Pełen program festiwalu można przeczytać na stronie internetowej http://flyfilmfestival.pl
 


Na zdjęciu: Sebastian Kawa, Min. Beata Oczkowicz, kpt. Tadeusz Wrona, gen. Jan Rutkowski


Organizatorom bardzo dziękujemy za zaproszenie, a wszystkim naszym czytelnikom gorąco polecamy!

dlapilota.pl 

 

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus

Komentarze

Bronek Cieślak (stary komuch), tak on już ma ,,wiekopomne'' doświadczenia filmowe w lotnictwie. Wystarczy przejrzeć kilka filmów archiwalnych (seria 07 zgłoś się) z czasów PRL - u, w których ,,słynnemu'' Dziewulskiemu poleca: Jurek, kuj go. No, cóż, jak widać takie typki każdej władzy pasują, tej ,,demo'' kratycznej także. Jak się takie typy bezwstydne widzi, które teraz za ,,celebrytów'' robią to czas najwyższy sięgnąć po torebki pokładowe na wymiociny.

Fajnie, że celebryci interesują się lotnictwem! Na pewno pomoże w pozytywnej promocji.