Francuz spróbuje pokonać kanał La Manche na latającej desce

Franky Zapata podczas lotu na skyboard, fot. skynews

25 lipca o godz. 0900 rano ma rozpocząć się nietypowe przedsięwzięcie Francuza Franky Zapata, który zamierza na latającej desce (flyboard) pokonać kanał La Manche. Lot ma być też hołdem 110 rocznicy pierwszego lotu nad kanałem La Manche, którego w lipcu 1909 r. dokonał Louis Bleriot.

40-letni Franky Zapata to były mistrz świata w wyścigach na skuterach wodnych, który opracował i skonstruował flyboard. Publicznie po raz pierwszy zaprezentował swój wynalazek w Paryżu podczas Dnia Bastylii.

Flyboard nazywana jest też latającą deską. Urządzenie umożliwia wykonywanie akrobacji w powietrzu i na wodzie. Wynalazkiem zainteresowała się już francuska armia i dofinansowała prace nad jego udoskonaleniem kwotą miliona euro.

Francuz zamierza wystartować z Calais we  Francji i wylądować w okolicach Dover w Anglii pokonując odległość 36 km. Podczas przelotu osiągnie prędkość 140 km/h i ma utrzymywać wysokość 15-20 m, ale ze względu na ograniczenia flyboard nie pokona całej odległości za jednym razem i będzie musiał w połowie odległości wykonać tankowanie.

Więcej informacji na temat tego przedsięwzięcia dostępnych jest na stronie www.zapata.com

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus