Przejdź do treści
Źródło artykułu

56 Baza Lotnicza z odznaką i oznaką

Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 454/MON z dnia 17 listopada 2014 roku oficjalnie wprowadzono odznakę pamiątkową oraz oznakę rozpoznawczą 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu.

Odznaka pamiątkowa 56. Bazy Lotniczej jest formą podkreślenia szczególnych zasług żołnierzy i pracowników wojska oraz wyrazem uznania ofiarnej i sumiennej służby oraz zasług położonych w dziele umacniania gotowości bojowej Bazy.

Odznaka Bazy jest odwzorowaniem odznaki 56. Kujawskiego Pułku Śmigłowców Bojowych, którego tradycje dziedziczy i z honorem kultywuje Baza. Odznaka ma kształt łopaty wirnika nośnego śmigłowca, która z prawej strony przechodzi w skrzydło husarskie. Pomiędzy sekcjami łopaty widnieje data: „18 V 1963” – nawiązująca do daty sformowania 56. Pułku Śmigłowców. W centralnej części odznaki znajduje się, obrócona pod kątem 45 stopni, biało-czerwona szachownica lotnicza, na której umieszczony jest wizerunek orła (tzw. gapy lotniczej) trzymającego w szponach dwie rakiety. Odznaka wykonana jest z metalu barwy srebrzystej.

Prawo do otrzymania odznaki przysługuje: Dowódcy Bazy z tytułu objęcia stanowiska służbowego; żołnierzom zawodowym po przesłużeniu w Bazie co najmniej roku; pracownikom wojska po przepracowaniu w Bazie co najmniej dwóch lat; żołnierzom rezerwy będącym na przydziałach mobilizacyjnych w Bazie co najmniej trzy lata; wyjątkowo – innym osobom fizycznym i prawnym, szczególnie zasłużonym dla Bazy.


Wzór graficzny odznaki pamiątkowej


Wzór graficzny oznaki rozpoznawczej na mundur wyjściowy


Wzór graficzny oznaki rozpoznawczej na mundur polowy


56. Baza Lotnicza jest oddziałem podporządkowanym Dowódcy 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, stacjonuje w garnizonie Inowrocław.
 
56. Baza Lotnicza przeznaczona jest do wsparcia ZT i oddziałów na polu walki, zabezpieczenia dowodzenia, realizacji zadań transportowo-łącznikowych, rozpoznania, korygowania ognia artylerii, zabezpieczenia przerzutu grup specjalnych i desantów taktycznych oraz prowadzenia operacji bojowego poszukiwania i ratownictwa we wszystkich warunkach atmosferycznych.
 
W czasie pokoju utrzymuje siły i środki do usuwania zagrożeń niemilitarnych.
 
56. Baza Lotnicza przejęła i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji:
- 48. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Szturmowego (1952-1962);
- 56. Pułku Śmigłowców (1963-1973);
- 56. Pułku Lotnictwa Wojsk Lądowych (1973-1982)
- 56. Pułku Śmigłowców Bojowych (1982-1996)
- 56. Kujawskiego Pułku Śmigłowców  Bojowych (1996-2011);
 
Święto jednostki w dniu 18 maja, nawiązuje do daty wydania pierwszego rozkazu organizacyjnego dowódcy 56. Pułku Śmigłowców w dniu 18 maja 1963 roku.

Przejęcie dziedzictwa tradycji ma na celu upamiętnienie i kultywowanie chlubnych tradycji jednostek lotniczych, które ze względu na wspólne miejsce stacjonowania i rodzaj broni są historycznymi poprzedniczkami 56. Bazy Lotniczej.

Decyzja MON

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony