Sąd w Wietnamie skazał stewarda za rozprzestrzenianie koronawirusa

Samolot Vietnam Airlines przed dezynfekcją, fot. CNN

30 marca, sąd w Wietnamie wydał wyrok dwóch lat więzienia w zawieszeniu dla stewarda linii lotniczych Vietnam Airlines po uznaniu go winnym złamania zasad kwarantanny Covid-19 i rozprzestrzenienia wirusa. Wietnamskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego poinformowało, że podczas jednodniowego procesu w Sądzie Ludowym w Ho Chi Minh, Duong Tan Hau (29) został skazany za „rozprzestrzenianie niebezpiecznych chorób zakaźnych”.
 
Wietnam jest chwalony za wysiłki na rzecz powstrzymania wirusa poprzez wprowadzenie masowych testów i ścisłej scentralizowanej kwarantanny. W kraju tym zarejestrowano mniej niż 2600 zakażeń Covid-19 i odnotowano tylko 35 zgonów spowodowanych przez wirusa. Zgodnie z aktem oskarżenia opublikowanym na stronie internetowej ministerstwa, w listopadzie zeszłego roku po locie z Japonii steward spotkał się 46 osobami i tym samym złamał obowiązujące w tym kraju przepisy dotyczące 14-dniowej kwarantanny.

Podczas kwarantanny mężczyzna odwiedzał także kawiarnie, restauracje i uczęszczał na lekcje języka angielskiego, podczas gdy zgodnie z wprowadzonymi obostrzeniami, miał się izolować gdyż 28 listopada uzyskał pozytywny wynik testu na obecność Covid-19. W akcie oskarżenia stwierdzono, że naruszenia Hau doprowadziły do kwarantanny i testów około 2 tys. innych osób, co spowodowało koszty w łącznej wysokości 194 tys. dolarów.

Lokalne media poinformowały także, że steward zaraził co najmniej trzy inne osoby. W uzasadnieniu wyroku sędzia napisał: „Naruszenie Hau było poważne i naraziło społeczeństwo na niebezpieczeństwo”. W grudniu zeszłego roku sąd w Wietnamie skazał szefa Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Hanoi na 10 lat więzienia po uznaniu go za winnego wykroczenia związanego z zakupem sprzętu mającego pomóc w walce z epidemią Covid-19.

Źródło: CNN
comments powered by Disqus