Przygotowania do Air Show

Brygada Lotnictwa MW

Załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM „Anakonda” z 28. Puckiej Eskadry Lotniczej wyznaczona do udziału w tegorocznej edycji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2009 w Radomiu rozpoczęła ostatni etap przygotowań. Wczoraj, na lotnisku w Gdyni Babich Dołach odbył się trening praktyczny do pokazu ratownictwa.

Podczas tegorocznej edycji Air Show 2009 w Radomiu załoga „Anakondy” z 28. Puckiej Eskadry Lotniczej w Gdyni Babich Dołach zaprezentuje pokaz dynamiczny ratownictwa lądowego. Pokaz obejmuje elementy typowe dla zadań wykonywanych przez lotników morskich nie tylko nad lądem ale i w morzu, między innymi podjęcie rozbitka na pokład śmigłowca w zawisie za pomocą noszy oraz dwuosobowego kosza ratowniczego. Do udziału w pokazie wyznaczono załogę w składzie: kpt. pil. Waldemar Orliński (dowódca załogi), por. pil. Artur Kasprzak (drugi pilot), chor. szt. mar. Robert Kotyński (technik pokładowy), chor. mar. Krzysztof Bilecki oraz bosm. szt. Dariusz Szymański (ratownicy). Instruktorem lotów pokazowych jest zastępca dowódcy 28. Eskadry Lotniczej kmdr ppor. pil. Cezary Wiatrak. Po pierwszym etapie wczorajszego treningu załoga wraz z pilotem instruktorem lotów pokazowych oraz szefem zabezpieczenia wysokościowo – ratowniczego eskadry kpt. mar. Mirosławem Orzeszkiem omówili wszystkie elementy pokazu oraz ustalili jakie korekty należy wprowadzić podczas drugiego etapu treningu. Kolejna próba przed pokazem odbędzie się już na lotnisku w Radomiu.

Na Air Show 2009 Gdyńską Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej będzie również reprezentowała patrolowo – rozpoznawcza Bryza z 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej w Siemirowicach. Bryzę będzie można zobaczyć na wystawie statycznej.

Lotnicy morscy zaplanowali również udział w festynie, który odbędzie się na lotnisku w Mirosławcu z okazji święta 12. Bazy Lotniczej. Na wystawie statycznej będzie można zobaczyć śmigłowiec pokładowy Kaman SH-2G oraz ratowniczą „Anakondę” z 28. Eskadry Lotniczej.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus