Powrót „Orki”

"Orka" 1001/ fot. kpt. mar. Mariusz Kalinowski

Już w najbliższą sobotę i niedzielę darłowski Mi-14PŁ w nowym, okolicznościowym kamuflażu będzie reprezentował morskie skrzydła w międzynarodowych pokazach Royal International Air Tattoo w Wielkiej Brytanii. W historii jednostki to drugi śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych z „Orką” na kadłubie.

W swój pierwszy lot w nowym malowaniu wyruszył dzisiaj śmigłowiec Mi-14PŁ 1001 z darłowskiej Grupy Lotniczej (GL) 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. „Czternastka” w nowym kamuflażu oraz patrolowo – rozpoznawcza Bryza z Siemirowic będą reprezentowały polskie lotnictwo morskie na Royal International Air Tattoo w Fairford w Wielkiej Brytanii.


"Orka" 1012/ fot. kpt. mar. Mariusz Kalinowski

 

Druga w historii jednostki „Orka” powstała z okazji przypadającego we wrześniu 50-lecia lotnictwa Marynarki Wojennej w Darłowie. Poprzednia powstała w sierpniu 2008 roku na śmigłowcu z nr 1012. Maszyna ta latała w tym kamuflażu do kwietnia 2008 roku, kiedy to trafiła do Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi na remont oraz modernizację do wersji Mi-14PŁ/R (zobacz: PŁ/R – próby w locie).


"Orka" 1001/ fot. kpt. mar. Mariusz Kalinowski

Nowe malowanie 1001, zaprojektowane przez kmdr ppor. Zdzisława Szawłowskiego, wykonał personel Zespołu Technicznego GL Darłowo.
 

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus

Komentarze

Bardzo ładnie się ta ryba prezentuje na śmigłowcu.