Msza za lotników morskich

Pamięć o lotnikach morskich (fot. BLMW)

Trzecia niedziela marca to dla lotników morskich tradycyjnie czas wyjątkowy. W tym dniu wspominają i oddają hołd wszystkim, którzy zginęli służąc w lotnictwie morskim.

W najbliższą niedzielę, 21 marca o godzinie 11.00, w Kościele Garnizonowym przy ul. Śmidowicza w Gdyni, odprawiona zostanie msza święta w intencji wszystkich poległych na służbie lotników morskich. Wcześniej, o godz. 10.15 na cmentarzu garnizonowym MW w Gdyni-Oksywiu odbędzie się uroczystość złożenia wiązanki kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym lotników morskich którzy zginęli służąc w lotnictwie MW RP. Uroczystości odbędą się w reżimie obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną.

Tego dnia przywoływana jest pamięć o wszystkich lotnikach Morskiego Dywizjonu Lotniczego i 304. Dywizjonu Bombowego im. Księcia Józefa Poniatowskiego "Ziemi Śląskiej", lotnikach z Siemirowic: z 30. pułku lotniczego MW i wszystkich przekształconych z niego jednostek z numerem 30 i 7 oraz 15. eskadry rozpoznawczej, lotnikach z 34. pułku lotnictwa myśliwskiego i 18. eskadry z Babich Dołów, a także z 28. eskadry ratowniczej i 40. eskadry ZOP i ratownictwa z Darłowa, a także o lotnikach, ktrórzy zginęli służąc w strukturach BLMW.

 * * *

12 marca 1997 roku, w trakcie prowadzonej akcji ratowniczej, katastrofie uległ śmigłowiec ratownictwa morskiego W-3RM Anakonda nr 0512 z 1. dywizjonu lotniczego w Gdyni-Babich Dołach. Maszyna, lecąc w nocy, w trudnych warunkach atmosferycznych, z pomocą do chorego, znajdującego się na kutrze rybackim, uderzyła o powierzchnię wody Zatoki Puckiej, około 4 kilometry od Mierzei Helskiej. W katastrofie śmierć ponieśli:
•  starszy chorąży mar. pilot Zbigniew Palczyński,
•  porucznik mar. pilot Arkadiusz Majer,
•  chorąży sztabowy mar. Stanisław Czaja,
•  chorąży mar. Wojciech Kulesza.

W ostatnim dniu marca 2009 roku katastrofie uległ samolot An-28 Bryza-2RF nr 1007 z 28. eskadry lotniczej MW z Gdyni-Babich Dołów. Do katastrofy doszło w trakcie lotu szkoleniowego, w którym ćwiczono m.in. podejście do lądowania awaryjnego z wyłączonym jednym silnikiem. Samolot uległ rozbiciu na terenie lotniska. W katastrofie śmierć ponieśli:
•  kapitan mar. pilot Marek Sztabiński,
•  porucznik mar. pilot Przemysław Dudzik,
•  komandor podporucznik. pilot Roman Berski,
•  chorąży sztabowy mar. Ireneusz Rajewski.

"A jeśli z nas, ktoś legnie wśród szaleńczych jazd, czerwieńszy będzie kwadrat, nasz lotniczy znak..."

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus