Festiwal Balonowy w Szczecinku 2019

Festiwal Balonowy w Szczecinku (fot. balonywszczecinku.pl)

Festiwal Balonowy to od lat cykliczna impreza, na stałe zapisana w kalendarzu imprez szczecineckich. W tym roku Festiwalu swój udział zapowiedziało 46 załóg z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Finlandii, Danii, Szwajcarii, Francji, Szwecji, Słowacji, Holandii, USA czy nawet Indii. Festiwal budzi coraz większe zainteresowanie wśród mieszkańców miasta i regionu. Organizatorzy odnotowują również zainteresowanie turystów, planujących tak swój przyjazd nad morze, aby po drodze odwiedzić Szczecinek i zobaczyć balony.

W dniach 5-7 lipca 2019 r. Szczecinek znów ugości załogi balonowe z całej Europy, stając się ponownie największą imprezą balonową w Polsce.

Na niebie będzie można zobaczyć wiele kolorowych balonów, w tym tych o bardzo ciekawych kształtach. Wśród nich prawdopodobnie największy śrubokręt na świecie – od czubka grotu po koniec rękojeści ma 65 m – latająca "maskotka" firmy Wera Tool Rebels. Wyprodukowany przez Kubicek Balloons. Po leci nim niemiecki pilot Marcus Strauf. To oczywiście nie jest jedyny balon o nietypowym kształcie, który pojawi się na Festiwalu. Przyjażdżajcie do Szczecinka i spoglądajcie w niebo.

(fot. Wera Tools UK/Twitter)

Pierwszy start balonów został zaplanowany na 5 lipca o godz. 18:00. Podczas tego lotu rozegrana zostanie konkurencja "Pogoń za lisem". Jako pierwszy wystartuje balon SZCZECINEK, którego zadaniem będzie uciec pozostałym balonom, startującym kilka minut po nim. Załoga balonu SZCZECINEK rozkłada wielki krzyż w miejscu lądowania balonu a zadaniem pozostałych pilotów jest rzucenie markera (małego woreczka z piaskiem) jak najbliżej środka tego krzyża. Zwycięzcą zostaje pilot, który rzuci marker najbliżej. Jeśli nikt nie trafi w promieniu 20 metrów, wówczas zwycięzcą jest pilot balonu – lisa. Konkurencja "Pogoń za lisem" zostanie rozegrana po raz drugi w sobotę o godz. 18:00.

W sobotę o godz. 22:00 organizatorzy zaplanowali Nocną Galę Balonów. To prawdziwa uczta dla Publiczności. Balony ustawione w półkolu przed trybunami na Boisku Bocznym w całkowitej ciemności podświetlane przez pilotów. To wszystko w rytm doskonale dobranej muzyki. Całym przedstawieniem kierował będzie doświadczony już dyrygent, Marcin Jaczewski. Tego przedstawienia nie można przegapić!

W niedzielę około godz. 5:30 odbędzie sie lot, który będzie specjalnym ukłonem w kierunku fotografów i filmowców. Bowiem balony startujące o wschodzie słońca dają niepowtarzalny widok w połączeniu z pieknymi barwami. Podczas tego lotu nie będzie rozegrywana konkurencja. Ten lot nazwany został wśród pilotów "Just for Fun". I jest to po prostu radość z przeżywania lotu i podziwiania z ziemi balonów nad miastem o wczesnym niedzielnym poranku.

Organizatorzy zdecydowali się ponownie zorganizować niezwykle widowiskową konkurencję o nazwie "Splash-or-Grab". W wolnym tłumaczeniu "Chlapnij w wodę lub zgarnij nagrodę". To autorska konkurencja twórców Festiwalu Balonowego w Szczecinku. Nigdzie indziej na świecie nie rozgrywana. – Idea konkurencji pochodzi od słynnej "Fly in", jednak wykorzystaliśmy nieograniczony potencjał naszego miasta jakim jest jezioro i możliwość zgromadzenia publiczności wokół jeziora. W konkurencji "Fly in" chodzi o to, że pilot otrzymuje koordynaty miejsca do którego ma dolecieć. W naszej konkurencji pilot również otrzymuje koordynaty ale utrudnieniem jest to, że cel jest na wodzie, a pilot dostaje zadanie w trzech wymiarach. A więc nie tylko musi nadlecieć nad punkt ale także musi zejść odpowiednio nisko nad tym punktem, żeby zgarnąć flagę - dokładnie 3 metry nad taflą wody. No i tu pojawia się utrudnienie bo balon ma swój czas reakcji. A zatem jeśli schodzenie nad wodą będzie zbyt szybkie, balon nie wyhamuje i dotknie tafli wody. Jeśli natomiast opadanie będzie zbyt wolne, pilotowi nie uda się zgarnąć flagi – opowiadają organizatorzy.

Chcemy zachęcić Publiczność do kibicowania – najlepszym miejscem będzie brzeg jeziora lub pomosty. Łatwo można sobie wyobrazić 55 balonów nad jeziorem i wszystkie próbujące dolecieć do jednego konkretnego miejsca. Niektóre z nich z pewnością dotkną wody – dodają. Konkurencja ta odbędzie się w niedzielę i rozpocznie się około godziny 18:00.

 

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Szczecinku przy ulicy Piłsudskiego 3 to miejsce Festiwalu Balonowego 2019.  Wszystkie starty balonów oraz Nocna Gala Balonów obdywać  się będą w tym samym miejscu. Wyjątkiem jest lot w niedzielny wieczór. Wtedy piloci decyduja o miejscu startu indywidualnie, a celem ich lotu będzie flaga umieszczona na pływającej platformie na jeziorze Trzesiecko.

Zapraszamy w dniach 5-7 lipca 2019 r. na Festiwal Balonowy w Szczecinku – niezwykłe połączenie sportu balonowego z widowiskiem dla publiczności.

Więcej informacji na stronie www.balonywszczecinku.pl

Źródło: balonywszczecinku.pl
comments powered by Disqus