System planowania misji lotniczych Sceptre cyfrowym atutem Royal Air Force

Cyfrowy system planowania misji lotniczych Sceptre (fot. BAE Systems)

Nowy, rewolucyjny system planowania misji pozwoli Royal Air Force zintegrować technologie rzeczywiste i wirtualne w celu usprawnienia kierowania działaniami myśliwców Typhoon.

Firma BAE Systems zdobyła właśnie kontrakt na dostawę do RAF nowego narzędzia, pozwalającego załogom myśliwców Typhoon zmienić sposób, w jaki planują, przygotowują, wykonują i podsumowują misje lotnicze. Cyfrowy system Sceptre (Berło) wykorzystuje ogromną ilości informacji dotyczących dowodzenia walką, potrzebnych do planowania i realizacji misji oraz przedstawia je w prosty i praktyczny sposób. Został on zaprojektowany tak, by łączyć w czasie rzeczywistym trójwymiarowe widoki z kokpitu pilota, informacje aeronautyczne o parametrach misji, przeszkodach nawigacyjnych, zagrożeniach z informacjami pogodowymi, obrazem sytuacji rozpoznawczej i danymi o aktualnym statusie samolotu.

Sceptre to aplikacja modułowa, którą można posługiwać się na różnych urządzeniach, w tym na tabletach, komputerach osobistych i interaktywnych tablicach dotykowych używanych do odpraw przed- i polotowych. Umożliwia ona użytkownikowi skuteczne „odnalezienie się w powietrzu” i osiągnięcie dużej świadomości sytuacyjnej, a przez to pozwala mu podejmować lepsze, bardziej świadome decyzje przybliżające do osiągnięcia sukcesu w misji bojowej. Sceptre pomaga pilotom stworzyć przemyślany taktycznie plan wykonania zadania, całościowo sprawdzony, uwzględniający zagrożenia i sytuacje awaryjne.

Louise Aiken, szefowa Zespołu Programów Planowania Misji – Usługi Wsparcia i Szkolenia (Mission Planning Programmes – Mission Support & Training Services) w BAE Systems, powiedziała: „Współpracowaliśmy z pilotami i klientami w celu stworzenia bardzo intuicyjnego interfejsu, dostarczającego mnóstwo informacji w prosty, praktyczny sposób, który wcześniej nie był możliwy. Scepter zapewni RAF bardzo realną i wymierną przewagę informacyjną nad przeciwnikami”.

Współczesny pilot bojowy nie ma czasu na czytanie wielu stron informacji. Z opresji spowodowanej nadmiarem informacji pomaga mu wyjść Scepter, podając potrzebne dane w jasny sposób i umożliwiając całkowite skupienie się na misji. „Dzięki szybkiemu, dokładnemu i wyraźnemu przekazywaniu informacji, Sceptre pozwala pilotom podejmować lepsze, bardziej świadome decyzje” powiedziała Louise Aiken. „Ciągle szukamy sposobów wykorzystania nowych technologii do opracowania kolejnych innowacyjnych produktów. Scepter jest doskonałym przykładem tego, jak wprowadzać te technologie do sił zbrojnych”.

Sceptre będzie dla pilotów RAF również narzędziem do debriefingów polotowych, dzięki zdolności do łączenia danych o realnym locie i syntetycznych obrazów oraz wykorzystaniu zapisów wszystkich pokładowych rejestratorów parametrów lotu samolotu, które mogą być odtwarzane z plików o jednolitym zintegrowanym formacie.

Źródło: BAE Systems
comments powered by Disqus