BAE Systems dołącza do zespołu przemysłowego MQ-25 Boeinga

MQ-25, fot. BAE Systems

BAE Systems otrzymało od firmy Boeing Company zlecenia na dostawę systemu sterowania (Vehicle Management Control System – VMCS) oraz systemu identyfikacji swój-obcy (IFF) do bezzałogowych statków powietrznych MQ-25.

„BAE Systems należy do czołówki producentów zintegrowanych układów cyfrowego sterowania lotem (fly-by-wire) i systemów IFF”, powiedział Corin Beck, dyrektor oddziału systemów lotnictwa wojskowego w BAE Systems. „Współpracę z Boeingiem nawiązaliśmy ponad cztery dekady temu. Zaowocowała ona powstaniem samolotów wyposażonych w najbardziej zaawansowaną awionikę i najmniejsze z istniejących transponderów IFF”.

System sterowania VMCS będzie kontrolował ruchy wszystkich powierzchni sterujących oraz odpowiadał za całokształt zarządzania bezzałogowcem MQ-25. IFF pozwoli na użycie tego statku powietrznego w misjach bojowych, w których niezbędne jest rozróżnianie sojuszniczych statków powietrznych od nieprzyjacielskich.

MQ-25 jest pierwszym operacyjnym samolotem bezzałogowym amerykańskiej marynarki wojennej działającym z lotniskowców. Powstał z myślą o zapewnieniu bardzo potrzebnej zdolności do tankowania powietrznego. Prace inżynierów BAE Systems wesprą program rozwojowy i produkcyjny Boeinga, którego celem jest dostarczenie Marynarce Wojennej USA czterech MQ-25 i osiągnięcie wstępnej zdolności operacyjnej do 2024 roku.

"Program MQ-25 ma kluczowe znaczenie, gdyż pomoże marynarce wojennej USA rozszerzyć zasięg działania samolotów bazujących na lotniskowcach. Nasz zespół przemysłowy jest w pełni zaangażowany w zapewnienie tej zdolności”, powiedział Dave Bujold, dyrektor programu Boeing MQ-25. „Nasza praca ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości koncernu Boeing, budującego pełną paletę systemów autonomicznych, od zastosowań podwodnych do pojazdów kosmicznych”.

BAE Systems jest liderem branży w zakresie projektowania, rozwoju, produkcji i obsługi wysoce niezawodnych systemów kontroli lotu dla samolotów komercyjnych i wojskowych. Jako pierwszy zastosował system sterowania fly-by-wire w konstrukcjach wojskowych i cywilnych statków powietrznych. BAE Systems jest również światowym liderem w dziedzinie urządzeń IFF – jej inżynierowie montowali transpondery swój-obcy na około 150 typach platform latających na całym świecie.

Źródło: BAE Systems
comments powered by Disqus