Kara więzienia dla pilota za fałszowanie dokumentacji samolotu

Challenger Bombardier CL-600-1A11 wbity w ścianę magazynu na lotnisku Teterboro

Pilot linii czarterowej Platinium Jet (obecnie zawieszonej), której nielegalne praktyki wyszły na jaw po katastrofie na lotnisku w Teterboro w 2005 roku, został skazany na sześć miesięcy więzienia. Francis Vieira (61 lat), z Fort Lauderdale na Florydzie, który w czasie wypadku nie przebywał na pokładzie samolotu, przyznał się w sądzie do oszustwa i wyjaśniał, że przy różnych okazjach zmieniał w dokumentacji maksymalną wagę i położenia środka ciężkości odrzutowca, wiedząc, że kapitan otrzymuje nieprawidłowe dane. Trzy pozostałe osoby, które uczestniczyły w tym procederze również zostały zatrzymane i w najbliższych tygodniach usłyszą wyroki.

Dochodzenie rozpoczęło się we wrześniu 2005 r., po tym jak Challenger Bombardier CL-600-1A11, który do lotu zatankował zbyt dużo paliwa i przekroczył maksymalną masę startową, nie zdołał wystartować z lotniska Teterboro, wypadł poza ogrodzenie lotniska i wbił się w znajdujący się tam magazyn. W wyniku tego zdarzenia w samolocie rany odniosło 11 osób, a dodatkowe trzy osoby zostały poszkodowane na ziemi. Sąd uznał, że Vieira i jego współpracownicy fałszowali dzienniki lotów, wskazując, że niektóre loty były prywatne, zamiast czarterowe, co pozwalało ominąć przepisy Part 135 i wynikające z nich ograniczenia czasu pracy załogi oraz wymogi posiadania odpowiednich kwalifikacji przez pilotów.

W ponad dwudziestu przypadkach, Vieira zmodyfikował masę statku powietrznego i wykres wyważenia odrzutowca, który rozbił się w Teterboro. Vieira i jego współpracownicy zmienili specyfikację maszyny tak, że piloci mogli zatankować do pełna tańsze paliwo w celu zaoszczędzenia pieniędzy na innych lotniskach, chociaż powodowało to przekroczenie przedniego położenia środka ciężkości.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus

Komentarze

Świnia. 6 miesięcy za mało!!!