Joby Aviation współpracuje z Toyotą w ramach rozwoju taksówki powietrznej

Wizualizacja kontrukcji Joby Aviation, fot. avweb

Firma Joby Aviation nawiązała współpracę z Toyota Motor Corporation w celu certyfikacji i wdrożenia napędzanej elektrycznie konstrukcji pionowego startu i lądowania (eVTOL), która ma być wykorzystywana, jako taksówka powietrzna.

W ramach partnerstwa, wiceprezes Toyoty, Shigeki Tomoyama dołączy do zarządu firmy Joby. Toyota przekazała też 394 mln dolarów celem dofinansowania firmy lotniczej z siedzibą w Kalifornii.

„Budujemy nowy system transportu, który zmieni codzienne życie ludzi, zapewniając większe bezpieczeństwo, przy podobnych kosztach jak jazda samochodem”, powiedział założyciel i prezes Joby Aviation, JoeBen Bevirt. „Współpraca z Toyotą stanowi bezprecedensowe zaangażowanie pieniędzy i zasobów dla nas i tej nowej branży od jednego z wiodących producentów samochodów na świecie”.

Według Joby, Toyota „podzieli się swoją wiedzą specjalistyczną w zakresie produkcji, jakości i kontroli kosztów w celu wsparcia rozwoju i produkcji statku powietrznego Joby Aviation”. Zgodnie ze wstępną specyfikacją, nienazwany jeszcze eVTOL firmy Joby będzie mógł przewozić czterech pasażerów i pilota, wykonywać loty z prędkościami do ok. 380 km/h i  na jednym ładowaniu pokonać do 300 km. Pozostali inwestorzy projektu to: SPARX Group, Intel Capital, Capricorn Investment Group, JetBlue Technology Ventures, AME Cloud Ventures, Baillie Gifford i Global Oryx. 

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus