Pożar akumulatora laptopa na pokładzie A320 China Eastern

Pożar akumulatora na pokładzie A320 China Eastern, fot. avherald.com

4 września, A320 należący do China Eastern (znaki rejestracyjne B-6892) wykonywał lot MU-2809 z Nanjing do Xiamen (Chiny) i znajdował się na wysokości 7200 metrów (FL236) około 170 NM na południe od Nanjing, gdy na pokładzie doszło do pożaru elektronicznego urządzenia przewożonego przez jednego z pasażerów. Załoga natychmiast zdecydowała o powrocie na lotnisko startu.

Personel pokładowy szybko ugasił pożar i zabezpieczył urządzenie. Samolot zawrócił do Nanjing i bez dalszych incydentów wylądował tam ok 65 minut po odlocie. Pasażerowie przesiedli się do innego A320 (znaki rejestracyjne B-306F) i wylądowali w Xiamen z opóźnieniem około 4 godzin.

Linia lotnicza poinformowała, że na pokładzie doszło do samozapłonu akumulatora litowo-jonowego co spowodowało pojawienie się otwartego ognia. Personel kabinowy szybko ugasił pożar i zabezpieczył urządzenie, jednakże załoga postanowiła zawrócić do Nanjing ze względów bezpieczeństwa.


Ochrona lotniska poinformowała, że po wylądowaniu urządzenie zostało ponownie sprawdzone i stwierdzono, że posiada akumulator o pojemności 40,7 Wh, co jest zgodne ze wszystkimi przepisami, które wymagają, aby przewożone akumulatory miały pojemność poniżej 100 Wh. Przepisy dopuszczają przewożenie takich urządzeń, ale jedynie w bagażu podręcznym i po upewnieniu się, że oznakowania i zewnętrzna obudowa są nienaruszone.

Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.avherald.com

Źródło: avherald
comments powered by Disqus