Konkurs Młodych Artystów FAI - 2016

Konkurs Młodych Artystów FAI - 2016

W tegorocznym Konkursie Młodych Artystów FAI tematem są: „Sporty lotnicze w harmonii z naturą”. Z upoważnienia Aeroklubu Polskiego organizatorem konkursu w Polsce jest Bemowskie Centrum Kultury w Warszawie.

Czy lubisz rysować i malować? Czy marzysz o sportach lotniczych? Czy jesteś zaniepokojony sprawami ochrony środowiska? Jeśli tak, sięgnij po flamaster, ołówek lub pędzel i weź udział w Konkursie Młodych Artystów FAI-2016. Celem jest stworzenie dzieła ilustrującego temat tegorocznego konkursu, tzn. „Sporty lotnicze w harmonii z naturą” i pokazanie światu, jak jesteś utalentowany. Do udziału zapraszamy młodzież w trzech kategoriach wiekowych: Młodzik (6-9), Junior Młodszy (10-13), Junior (14-17).

Interpretacja tematu na rok 2016:

"Sporty lotnicze w harmonii z naturą"

Piękno ziemi w całej swej okazałości zobaczyć można jedynie z wysokości. Każdego dnia tysiące może doświadczać takich widoków patrząc na ziemię z pokładów pasażerskich samolotów. Jednak są również osoby, dziewczęta i chłopcy oraz kobiety i mężczyźni, które zajmują się różnymi dyscyplinami sportu lotniczego. Oni mają tą możliwość podziwiać piękne widoki z zupełnie innej perspektywy, czy to z kabiny szybowca, czy też z gondoli balonu. Jeszcze inni pasjonaci przestrzeni skaczą ze spadochronem czując pęd powietrza aby potem wylądować pośrodku malowniczego pola. Niektórzy przemieszczają się po niebie na pokładzie samolotów ultralekkich lub śmigłowców.

Z góry pełnia przyrody jest widoczna w sposób nieosiągalny z powierzchni Ziemi. Śmigłowce dają możliwość oglądania niedostępnych rzek i kanionów, a balony unoszą się nad domami miast. Takie spojrzenie z innej perspektywy daje możliwość obserwacji wzajemnego współistnienia ziemi, wody, zwierząt i ludzi – wszystkich elementów, które wchodzą w skład naszej planety. Z powietrza, jesteśmy w stanie robić niesamowite zdjęcia i filmy, które nigdy nie oddały by w taki sposób piękna Ziemi gdyby były wykonywane z poziomu lądu. Samolotom i śmigłowcom do pokonywania przestrzeni nie są potrzebne żadne drogi. Pilotowi wystarczy jedynie lotnisko lub otwarte pole aby wznieść się w powietrze na swej maszynie.

Korzystając z tej wolności, lotnicy muszą jednak pamiętać aby być w harmonii z otaczającą ich nieograniczoną przyrodą, być przyjacielem zwierząt i środowiska naturalnego, być dobrym sąsiadem dla wszystkich ludzi. Szczególnie należy to mieć na uwadze podczas startów i lądowań. Entuzjaści sportu lotniczego są szczęśliwi z tego co robią, ponieważ piękno ziemi jest jednym z powodów dla, którego kochają latanie.

Tak więc, Młody Artysto, weź swoje ulubione narzędzia plastyczne i pokaż co łączy ze sobą dwa żywioły: ziemię i powietrze. Utwórz ciekawą pracę, w której przedstawisz, że sporty lotnicze są w harmonii z naturą. Powodzenia!

Tekst oryginalny: www.fai.org/fai-young-artists-contest/theme
Tłumaczenie: Andrzej Łukaszewicz

Jak wziąć udział w konkursie?

Wszystkie informacje szczegółowe na temat konkursu znajdziecie poniżej. Prace laureatów z państw uczestniczących w konkursie wysyłane są do siedziby FAI i tam oceniane przez Międzynarodowe Jury. Stają się własnością FAI i mogą być używane dla różnych celów. Dlatego też zaleca się organizatorom konkursów krajowych zrobienie wysokiej jakości kolorowych kopii prac dla własnych celów przed wysłaniem oryginałów do FAI.

O Konkursie Młodych Artystów FAI

Konkurs Młodych Artystów FAI jest organizowany nieprzerwanie od 1986 r. Jego celem jest promocja sportu lotniczego wśród młodzieży oraz przybliżenie różnych aspektów lotnictwa. Konkurs FAI, to także możliwość pokazania różnych umiejętności i osobowości poprzez sztukę. W celu zainspirowania młodych artystów Międzynarodowa Komisja Edukacji Lotniczej i Kosmicznej FAI CIEA określa co roku inny temat związany ze sportem lotniczym i lotnictwem ogólnym.

Więcej informacji na stronie: www.artbem.pl/aeromodelklub

opr. Bogdan Wierzba
delegat Aeroklubu Polskiego do FAI-CIEA

Źródło: artbem.pl
comments powered by Disqus