Stratolaunch przeszedł pierwsze próby kołowania

Próby kołowania Stratolaunch

17 grudnia, na lotnisku na pustyni Mojave w Kalifornii pierwsze próby kołowania przeszedł Stratolaunch, największy na świecie statek powietrzny. Ma być on wykorzystywany do wynoszenia na wysokość 30 tys. stóp (9100 m) do trzech rakiet Pegasus XL z ładunkiem.

Próba odbyła się na niskich obrotach i była "naprawdę interesująca" - zauważył pilot testowy Scaled Composites, Joe Sweat, który w jej trakcie oceniał kierowanie przednimi goleniami i hamowanie.

Projekt zainicjowany został przez Paula Allena, jednego z założycieli Microsoftu. Ten ogromny o rozpiętości 117 m statek powietrzny został zaprezentowany po raz pierwszy 31 maja br. Stratolaunch składa się z kadłubów dwóch B744, które zostały w znacznym stopniu zmodyfikowane i połączone. Napęd statku powietrznego ma zapewnić 6 silników odrzutowych o ciągu 265–282 kN, a jego maksymalna masa startowa ma wynieść prawie 590 000 kg. Pierwsze testy w powietrzu mają się odbyć do 2019 r.

Załoga będzie przebywała w prawym kadłubie, a systemy danych lotu znajdą się w lewym. Zasięg operacyjny samolotu ma wynieść ok 2000 NM. Konstrukcja ma możliwość operowania z tradycyjnych lotnisk, co ma zwiększyć jej wszechstronność.

Źródło: AOPA
comments powered by Disqus