Internetowa prezentacja Air Safety Institute – zderzenie z ptakiem

Bird Strike Air Safety Institute

Jak niebezpieczne może być zderzenie z ptakiem, przekonało się już wielu pilotów. Często incydenty tego typu kończą się tragicznie, a można by było ich uniknąć dzięki zwiększonej świadomości pilotów, a także ich choćby teoretycznemu przygotowaniu do takich sytuacji.
 
Aby zapobiec przynajmniej części z nich, Instytut Bezpieczeństwa Lotniczego AOPA udostępnił w Internecie prezentację z cyklu „Real Pilot Stories”, zatytułowaną „Bird Strikes”, która ma służyć, jako narzędzie edukacyjne i ma pomóc pilotom unikać błędów popełnianych przez innych. Aby móc ją odtworzyć należy się zalogować na stronie www.aopa.org/asf/, co nie zajmuje wiele czasu i jest bezpłatne.
 
Materiał przybliża historię Gary’ego Goltza, który opowiada, jak w czasie lotu z lotniska Casa Grande w Arizonie do Kalifornii samolotem Beechcraft 95-B55, przeżył zderzenie z ptakiem. Kolizja spowodowała całkowite rozbicie przedniej szyby kokpitu, a dodatkowo szczątki ptaka wpadły do środka raniąc pilota w głowę i niszcząc mu jego jedyne okulary.
 
Lotnik, który posiada licencję turystyczną z uprawnieniami na samoloty wielosilnikowe i loty według instrumentów, dzięki swojemu doświadczeniu (1230h nalotu) i opanowaniu zdołał utrzymać maszynę w powietrzu. Ponieważ na dalszą odległość bez okularów nic nie widział i nie mógł odbierać także korespondencji radiowej (brak szyby powodował olbrzymi hałas), to lot powrotny na lotnisko odbywał praktycznie „na ślepo”.
 
O zmaganiach z samolotem, locie według GPS, silnym wietrze, a także ekstremalnym lądowaniu pilot opowiada w dalszej części filmu. Autorzy materiału szczególnie uczulają, aby pilot, który posiada wadę wzroku i nosi okulary, na każdy lot zawsze zabierał zapasową parę.
 
Obejrzyj materiał przedstawiający niecodzienną historię, z której wnioski, jak to w lotnictwie, mogą przydać się w najmniej oczekiwanym momencie innemu pilotowi.

Źródło: AOPA
comments powered by Disqus