Przejdź do treści
Źródło artykułu

Air Show 2017: Podniebne Figury Żwirki i Wigury

Na tegoroczną edycję Air Show w Radomiu organizatorzy przygotowali "Strefę Challenge 1932".

„Strefa Challenge 1932” to moc (nie tylko lotniczych) atrakcji, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Lotnicze przedszkole WCEO i Klubu DG, kącik zabaw z animatorami, lotnicze wystawy edukacyjne dla najmłodszych, konkursy z nagrodami, stoiska promocyjne Muzeum Sił Powietrznych i Muzeum Lotnictwa Polskiego, grupy rekonstrukcyjne oraz replika samolotu RW-5R… W tym roku organizatorzy Air Show w Radomiu, stawiają nie tylko na rozrywkę, ale i na edukację historyczną oraz lotniczą.

„Strefa Challenge 1932” – co to takiego?
Idea „Strefy Challenge 1932” powstała w Biurze Organizacyjnym Air Show 2017 w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych jako jedna z trzech stref specjalnych (obok Strefy Dziecka  i Strefy Kultury Wysokich Lotów). Tworzą one tematyczną ofertę Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu, w dużej mierze, kierowaną do dzieci i młodzieży. Strefa upamiętnia 85 rocznicę zwycięstwa kapitana pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych, które odbyły się w Berlinie w 1932 roku – informuje pomysłodawczyni stref i autorka koncepcji „Strefy Challenge 1932”, Anna Ciepiel, zastępca dyrektora Biura Organizacyjnego Air Show 2017 ds. komunikacji. Warto dodać, że na pamiątkę tamtych wydarzeń, 28 sierpnia obchodzone jest Święto Lotnictwa Polskiego.
 
WCEO zorganizuje niezwykłą lekcję
Strefę koordynuje Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, a głównym realizatorem pomysłu jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej (WCEO) w ścisłej współpracy z Biurem Organizacyjnym Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2017 (BO AS 2017). Współorganizatorami inicjatywy są: Klub Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Sił Powietrznych oraz Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991.

„Strefa Challenge 1932” przybliży chlubne tradycje i barwną historię  lotnictwa polskiego oraz rodzimego przemysłu lotniczego. Jej celem jest także edukacja lotnicza, promocja Sił Zbrojnych RP i kształtowanie pozytywnego wizerunku wojska w społeczeństwie.

 
(fot. Piotr Sobota i Andrzej Bykowski)

Jestem ogromnie dumna, że młodsi widzowie Air Show dostaną lekcję historii w tak wyjątkowej, pięknej i interesującej odsłonie, o którą zadbają  merytoryczni pracownicy wojska, instruktorzy, muzealnicy, rekonstruktorzy, animatorzy i wolontariusze. To niezwykle ważne, aby – szczególnie w przededniu 100-lecia odzyskania niepodległości i 100-lecia lotnictwa polskiego – dodawać dzieciom i korzeni, i skrzydeł jednocześnie  – dodaje Anna Ciepiel.
 
Moc (nie tylko lotniczych!) Atrakcji
„Strefa Challenge 1932” zajmie 450 m² i znajdzie się na wydzielonym terenie  lotniska w Radomiu-Sadkowie, naprzeciw Strefy VIP w Alei Przemysłu Obronnego. Odwiedzający znajdą tam stoiska promocyjne: WCEO, Klubu DG RSZ, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Sił Powietrznych, replikę RWD-5R Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991. Obok, usytuowana będzie Aleja Samolotów Historycznych – wszystkie zabytkowe statki powietrzne będą wcześniej latały na radomskim niebie, a RWD-5R „otworzy” defiladę w powietrzu.

„Strefę Challenge 1932” odwiedzić mogą wszyscy widzowie Air Show 2017, ale szczególnie jest ona adresowana do rodziców z dziećmi.

Nie zabraknie również happeningu „Zwycięstwo Żwirki i Wigury” z udziałem uczniów klasy mundurowej I LO PUL w Wołominie im. 111 Eskadry Myśliwskiej.


Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura – rysunek Sandry Chlewińskiej (jest to część wystawy, która będzie prezentowana w strefie: "Manga o zwycięstwie Żwirki i Wigury")

Co znajdziecie w Strefie?

  • samolot RWD-5R: wszyscy chętni będą mieli możliwość zrobienia sobie zdjęć na tle samolotu z rekonstruktorami w strojach historycznych;
  • wystawy tematyczne „Challenge 1932”: wystawę pokonkursową prac dziecięcych „OBŁOCZKI SERCEM MALOWANE”, mangę „Zwycięstwo Żwirki i Wigury” Sandry Chlewińskiej, wystawy tematyczne Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie;
  • „Lotnicze Przedszkole”: zorganizuje konkursy „Podniebne figury Żwirki i Wigury”, gry i zabawy z instruktorami oraz animatorami (konkursy wiedzy o lotnictwie, konkursy rysunkowe, zręcznościowe, warsztaty piosenki lotniczej z akordeonistą, kolorowanki, warsztaty modelarskie, konkurs wideo, czytanie bajek z lotnikami, malowanie buzi i inne atrakcje). Prace konkursowe nagrodzą firmy obecne w Alei Przemysłu Obronnego;
  • materiały edukacyjne o lotnictwie dla dzieci i młodzieży: kolorowanki, naklejki, zakładki i inne niespodzianki!
  • specjalny numery czasopism branżowych: gazeta vintage „Polski Zbrojnej” i sierpniowy numer magazynu "Lotnictwo. Aviation International"  z dodatkiem poświęconym 85-leciu „Challenge 1932”;
  • grupy rekonstrukcyjno-historyczne: piloci „Challenge 1932” w strojach sportowych, oficerowie lotnictwa w historycznych mundurach, kobiety Aviatrix w kostiumach cywilnych z lat 30-tych XX wieku;
  • replikę dzwonu Żwirki i Wigury z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Strefa "Challenge 1932"

Plan rozmieszczenia elementów strefy "Challenge 1932" w dużej rozdzielczości TUTAJ.
 
Zapraszamy na lekcję historii, edukacji lotniczej i znakomitą zabawę!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony