Francja otrzymała pierwszy z ośmiu samolotów Airbus Military CN235

CN235 France

Centrum Lotów Próbnych Generalnej Dyrekcji ds. Uzbrojenia (Direction Générale de l’Armament – DGA) Ministerstwa Obrony Francji otrzymało pierwszy z ośmiu średnich samolotów transportowych CN235 zamówionych przez DGA w firmie Airbus Military w ubiegłym roku. Osiem samolotów wykorzystywanych będzie przez Francuskie Siły Powietrzne, które obecnie posiadają już 19 samolotów tego typu. Ostatnie z pozostałych siedmiu egzemplarzy dostarczone zostaną do końca 2012 roku.

Maksymalna ładowność CN235 wynosi sześć ton, a konfigurację jego kabiny można w łatwy i szybki sposób zmodyfikować na potrzeby różnego typu zadań transportowych, w tym transportu żołnierzy i spadochroniarzy, ewakuacji medycznej, transportu samego ładunku lub personelu wojskowego i ładunku jednocześnie w konfiguracji mieszanej. Samolot wyposażony jest w specjalistyczny system ładowania ładunków paletyzowanych.

Francuskie Siły Powietrzne eksploatują obecnie 19 samolotów CN235. Centrum Lotów Próbnych Generalnej Dyrekcji ds. Uzbrojenia użytkuje ponadto trzy samoloty Airbus Military C212.
Dotychczas Airbus Military sprzedał 211 samolotów CN235 32 operatorom.

CN235
Samolot CN235 o maksymalnej ładowności do 6 ton i maksymalnej prędkości przelotu osiągającej 450 km/h może startować i lądować na krótkich, gorzej przygotowanych pasach startowych o miękkiej nawierzchni dzięki specjalnym właściwościom STOL (Short Take Off and Landing) umożliwiającym krótką drogę startu lądowania oraz dzięki mocnej konstrukcji podwozia, wyposażonego w podwójne koła o niskim ciśnieniu powietrza. Doskonałe możliwości pilotowania i manewrów oraz szybka reakcja silnika (dwa silniki General Electric GE CT7-9C3) pozwalają na bezpieczne operacje w skrajnych warunkach na niskiej wysokości. Niezawodność operacyjna sprawia, że model CN235 jest wysoce dyspozycyjny oraz charakteryzuje się najniższym kosztem cyklu życia (LCC) w swojej klasie.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus