Airbus dostarcza pierwszy A220 zmontowany w zakładzie w Mobile

A220 zmontowany w zakładach w Mobile, fot. Airbus

Airbus dostarczył z Mobile w Alabamie pierwszy samolot A220 zmontowany w Stanach Zjednoczonych, podkreślając w ten sposób swoją rolę jako globalnego producenta samolotów i zapowiadając nadejście nowej ery w produkcji maszyn Airbusa w USA. Samolot trafił do linii Delta Air Lines.

„Dostawa pierwszego A220-300 zbudowanego w USA to dla nas historyczny moment, podkreślający rosnącą obecność przemysłową Airbusa w Ameryce Północnej. Pasażerowie będą zachwyceni wrażeniami z podróży na pokładzie tej nowej maszyny, powstałej w Mobile w Alabamie”, powiedział C. Jeffrey Knittel, prezes i dyrektor generalny Airbus Americas, Inc.

Do tego historycznego momentu doprowadziło kilka istotnych wydarzeń. Od momentu uruchomienia linii montażu końcowego A220 w Mobile w styczniu 2019 roku, po oficjalne rozpoczęcie produkcji A220 w sierpniu 2019 roku i inauguracyjny lot pierwszego samolotu w czerwcu 2020 r., zespoły techniczne zajmujące się produkcją A220 w Mirabel (w kanadyjskiej prowincji Quebec) i Mobile ściśle współpracowały, aby uruchomienie linii montażu A220 w USA zakończyło się sukcesem.
 
„Przekazanie pierwszego samolotu A220 zmontowanego w USA klientowi z USA jest dla nas powodem do dumy”, powiedział Philippe Balducchi, kierujący programem A220. „Ta dostawa jest pierwszą z wielu, które nastąpią. Dowodzi ona silnego ducha współpracy łączącego zespoły zaangażowane do programu A220 na całym świecie”.

Do tej pory około 400 amerykańskich pracowników Airbusa zostało przeszkolonych z produkcji A220 - niektórzy w Mirabel w Kanadzie, gdzie znajduje się główna linia montażu końcowego programu A220. Rok temu pierwszy amerykański zespół produkcyjny A220, składający się z doświadczonych i nowych techników, zaczął montaż A220 w Mobile.

Delta Air Lines jest największym klientem na A220, z łączną liczbą zamówień opiewającą na 95 maszyn tej rodziny. Linie te będą pierwszym operatorem A220 w Ameryce Północnej, użytkującym zarówno model A220-100, jak i wariant A220-300.

Wykorzystujący najnowsze technologie, A220 jest najcichszym, najczystszym i najbardziej przyjaznym dla środowiska samolotem w swojej kategorii. Wyróżnia się zmniejszoną o 50% emisją hałasu w porównaniu do samolotów poprzedniej generacji, o 25% mniejszym spalaniem paliwa na jedno miejsce i o 50% niższą emisją NOx niż maszyny konkurencyjne, dzięki czemu A220 jest mniej uciążliwy dla mieszkańców okolic lotnisk. Ponieważ A220 został zaprojektowany od podstaw, oferuje niezrównaną wydajność operacyjną i 25% niższe koszty operacyjne na miejsce w porównaniu z samolotami poprzedniej generacji.

Według stanu na koniec września br. już 123 A220 zostały dostarczone siedmiu użytkownikom i latają one na trasach w Azji, Ameryce, Europie i Afryce, co dowodzi ogromnej wszechstronności najnowszego członka lotniczej rodziny Airbusa.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus