Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ukraina odbiera pierwsze śmigłowce H225

W ramach zapoczątkowanego procesu modernizacji ukraińskiej floty śmigłowcowej, Airbus Helicopters dostarczył Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Ukrainy dwa pierwsze z 21 zamówionych H225. Pierwszy śmigłowiec będzie przeznaczony do misji poszukiwawczo-ratowniczych, z drugiego będzie korzystać Gwardia Narodowa wykonując zadania utrzymania porządku publicznego. H225 zostały przystosowane do nowych ról w ciągu nieco ponad trzech miesięcy. Kolejne dwa śmigłowce H225 dołączą do floty w nadchodzących tygodniach.

„Po podpisaniu międzyrządowej umowy między Ukrainą i Francją na początku tego roku, z radością świętujemy pierwsze dostawy. Umowa na 55 śmigłowców umożliwia Ukrainie zapewnienie obywatelom pełnego zakresu usług śmigłowcowych od poszukiwania i ratownictwa, lotniczego pogotowia ratunkowego, gaszenia pożarów po utrzymanie porządku publicznego”, powiedział Arsen Avakov, Minister Spraw Wewnętrznych Ukrainy. „W ramach doskonałej współpracy operacyjnej z Airbusem, stworzymy również lokalne centrum szkoleniowe i serwisowe na Ukrainie, aby zapewnić wsparcie naszej nowej, zmodernizowanej flocie śmigłowców”, dodał.

„Cieszymy się, że te dwa H225 wylądowały na Ukrainie w rekordowo krótkim czasie. Ukraińscy piloci ukończyli szkolenie na ten typ śmigłowca we Francji. Dlatego mogą oni natychmiast korzystać z imponującej ładowności i zasięgu, jakie oferuje wielozadaniowy H225, a także docenić najnowocześniejszego autopilota, który zapewnia precyzję przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia załogi w najbardziej wymagających warunkach misji”, powiedział Matthieu Louvot, wiceprezes wykonawczy ds. wsparcia i usług w Airbus Helicopters, który uczestniczył w ceremonii dostawy w Kijowie. „Kolejnym krokiem jest towarzyszenie Ministerstwu Spraw Wewnętrznych w stworzeniu specjalnego centrum szkoleniowego i serwisowego dla śmigłowców na Ukrainie”, dodał.

Pierwsze dostawy odbyły się w ramach umowy międzyrządowej podpisanej w lipcu 2018 r. na 55 śmigłowców - 21 rekonfigurowanych H225, 10 nowych H145 i 24 H125. Wszystkie wiropłaty przeznaczone są do misji poszukiwania i ratownictwa (SAR), lotniczego ratownictwa medycznego i innych misji porządku publicznego.

11-tonowy, dwusilnikowy H225 jest punktem odniesienia w operacjach SAR. Polegają na nim służby publiczne na całym świecie, w tym np. straż wybrzeża Japonii, Hiszpanii i Argentyny. Zalety śmigłowca dla tych wymagających misji obejmują procedurę startową krótszą niż pięć minut, możliwość operowania we wszystkich warunkach atmosferycznych, w tym w warunkach pełnego oblodzenia, tryby SAR i sprawdzonego, precyzyjnego autopilota.

H225 oferuje wyjątkową wytrzymałość i prędkość przelotową oraz może być wyposażony w szeroką gamę urządzeń, aby wykonać każde zadanie. Rodzina H225 odnotowała jak do tej pory ponad 640 000 godzin lotu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony