Drugi dzień VII Płockiego Pikniku Lotniczego został odwołany!

Płocki Piknik Lotniczy 2019 (fot. aeroklubplock.pl)

15 czerwca, podczas pierwszego dnia VII edycji Płockiego Pikniku Lotniczego doszło do wypadku samolotu Jak-52 (znaki rejestracyjne SP-YDD), który podczas wykonywania akrobacji spadł do Wisły. W wyniku tego zdarzenia zginął niemiecki pilot, Ralf Buresch (58).

Organizator płockiej imprezy początkowo zdecydował o kontynuowaniu pokazów w niedzielę, jednak negatywną opinię w tej sprawie wyraził Urząd Lotnictwa Cywilnego, który m.in. argumentował, iż środki łagodzące i zapobiegawcze w przypadku wypadku lotniczego na wodzie okazały się niewystarczające w stosunku do analizy ryzyka przedstawionej w programie pokazy lotniczego złożonej przez Organizatora do Prezesa ULC. Przez to przeprowadzenie skutecznej akcji ratowniczej w przypadku wodowania samolotu nie spełnia wymogów bezpieczeństwa....

Dodatkowo możliwą przyczyną wypadku mogło być paliwo tankowane do samolotu podczas pokazu lotniczego, a odmowna decyzja miała związek również z zaplombowaniem przez prokuraturę komory w cysternie z której tankowano paliwo.


Związku z powyższym pokazy w drugi dzień VII Płockiego Pikniku Lotniczego zostały odwołane.


Oświadczenie Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej:

Przez pół roku ciężko pracowaliśmy aby po kliku latach przerwy Płocki Piknik Lotniczy ponownie powrócił do Płocka. Miało to być dla nas wielkie lotnicze święto pełne podniebnych atrakcji. Niestety los chciał, że już na samym początku pokazów zdarzył się tragiczny wypadek.

Jest nam strasznie przykro i smutno i bardzo współczujemy rodzinie, przyjaciołom i znajomym pilota Ralfa (buri) Burescha. Proszę przyjąć od nas najszczersze kondolencje. Wiemy, że bardzo cieszył się, że będzie mógł zaprezentować się płockiej publiczności.

Cześć załóg, które swój odlot zaplanowały w poniedziałek, chciały w niedzielę wykonać pokazy upamiętniające tragicznie zmarłego kolegę. Niestety, Urząd Lotnictwa Cywilnego nie wyraził na to zgody. Tym samym oficjalnie ogłaszamy, że w dniu jutrzejszym nie będą wykonywane żadne loty.

Blue Sky Ralf (buri) Buresch...


Pismo Urzędu Lotnictwa Cywilnego:


 

Źródło: Aeroklub Ziemi Mazowieckiej
comments powered by Disqus