Historyczne wydarzenie na lotnisku Dajtki

Eurocopter LPR na lotnisku Dajtki

W dniu dzisiejszym w godzinach "prawie wieczornych" na lotnisku Olsztyn-Dajtki miało miejsce historyczne wydarzenie w postaci pierwszego lądowania śmigłowca Eurocopter EC-135 z nowowprowadzanej do służby floty śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Śmigłowiec "spotkał się" na lotnisku ze swoim nieco starszym bratem Mi-2 z Suwalskiej Bazy LPR celem przejęcia pacjenta wiezionego dalej do Trójmiasta.

EC 135 to śmigłowce, jakie mają zastąpić w służbie ratowania życia i zdrowia społeczeństwu dobre, ale wysłużone już śmigłowce Mi-2.

Po serii nieprzewidzianych zdarzeń, w dniu 10 marca 2010, Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok uchylający Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który uniemożliwiał dotychczas posadowienie na lotnisku w Dajtkach infrastruktury w postaci nowej Bazy dla śmigłowca Euurocopter. Po uprawomocnieniu się wyroku otworzy się droga do budowy tak ważnej infrastruktury i liczymy na to, że Lotnicze Pogotowie Ratunkowe we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, ale i lokalnymi Samorządami poczynią starania do jak najszybszego uruchomienia procedur i prac związanych z lokalizacją Bazy na lotnisku w Dajtkach, bo z utęsknieniem na stały pobyt takiego śmigłowca na lotnisku w Olsztynie - w stolicy regionu, czekają jego mieszkańcy i goście.

My - Aeroklub - ze swojej strony deklarujemy dalszą współpracę i pomoc w tym zakresie.

Pozdrawiam,
Michał Szanter
Dyrektor Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego

Źródło: Aeroklub Warmińsko Mazurski
comments powered by Disqus