Biało-Czerwone Iskry - narodowa wizytówka

Biało-Czerwone Iskry - narodowa wizytówka

Podczas sobotniego pokazu lotniczego na zakończenie Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej w Toruniu zespół akrobacyjny Polskich Sił Powietrznych "Biało-Czerwone Iskry" pokazał absolutne mistrzostwo.

Przez 25 minut pięć szkoleniowych samolotów odrzutowych TS 11 Iskra niepodzielnie królowało na toruńskim niebie. Maszyny zmieniały szyki, konfigurowały poszczególne formacje: romb, grot, itd. Był też pokaz ewolucji solowych. Wrażenie piorunujące. Samoloty prawie dotykały się skrzydłami.

Warto wiedzieć, że samolot odrzutowy TS 11 Iskra powstał w latach 50. Oblatano go w 1960 roku. Już sama polska konstrukcja daje do myślenia. Pół wieku temu stworzyliśmy odrzutową maszynę umożliwiającą latanie instruktora z uczniem z szybkością ponad 700 kilometrów na godzinę. Ten szkolny samolot nawet dziś doceniany jest na świecie. Ale to co wyprawiają z tym samolotem piloci "Iskier" przechodzi wszystkie wyobrażenia. To trzeba było zobaczyć. "Iskry" mają być wizytówką polskich pilotów wojskowych. Są chyba czymś większym.Źródło: Aeroklub Pomorski
comments powered by Disqus