19. Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym w Toruniu w najbliższą niedzielę

19. Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym w Toruniu

W niedzielę, 17 sierpnia, rozpoczną się 19. Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym w Toruniu i potrwają do 22 sierpnia. Zawodnicy wystartują w dwóch klasach: Advanced i Unlimited. Trening biało-czerwonych zaczął się od 11 sierpnia. Dziś zgrupowanie reprezentacji przed mistrzostwami zaczyna również Wieczorek Flying Team. Mariusz i Michał Wieczorek zajęli 2 miejsce, a Krzysztof i Kamil Wieczorek zajęli czwarte miejsce w 4. Samolotowych Rajdowych Mistrzostwach Polski, które odbyły się w lipcu w Inowrocławiu. Czy trening naszych załóg w Inowrocławiu zaowocuje medalem? Przekonamy się już niedługo!

Największą atrakcją będzie przygotowywana przez organizatora, Aeroklub Pomorski, po raz pierwszy w historii specjalna lotnicza strefa kibica tuż obok pasa, na którym zawodnicy kończący wyczerpujące konkurencje będą lądować na celność. Wszystko po to, by spopularyzować i przybliżyć dyscyplinę, w której Polska od lat odnosi ogromne sukcesy.

Latanie rajdowe wymaga od zawodników wyjątkowego kunsztu w zakresie nie tylko perfekcyjnego pilotażu po ściśle wyznaczonej trasie, ale też zdolności nawigacyjnych. Załogi dostają zadania do wykonania 15 minut przed startem. Pilot wycina zdjęcia obiektów, które będzie musiał wyszukać podczas lotu, a nawigator zaczyna na mapie wykreślać trasę. Swoją pracę kontynuuje podczas lotu. Zakazane jest używanie jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego, nie wspominając oczywiście o urządzeniach GPS. Piloci uprawiający tę dyscyplinę żartują, że wszyscy startujący mają się poczuć jak Żwirko i Wigura.

Na otwarcie imprezy, 17 sierpnia, zaplanowano w Toruniu pokaz lotniczy o godz. 14:00, a w czasie kolejnych dni zawodów codziennie otwarta będzie strefa kibica wyposażona w telebim prezentujący lądowania kolejnych załóg wracających z wyczerpującej trasy w zwolnionym tempie, by każdy kibic mógł ocenić z bliska kunszt pilotów.

Warto dodać, że Toruń stanie się w tym roku po raz drugi areną mistrzostw świata. Od 22 lipca do 2 sierpnia miasto było gospodarzem Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej.

Źródło: Aeroklub Pomorski
comments powered by Disqus