Przejdź do treści
Źródło artykułu

XV Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej

Gospodarzem XV Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Akrobacji Szybowcowej jest Aeroklub Podhalański. Mistrzostwa organizowane są pod egidą Aeroklubu Polskiego. Mistrzostwa odbędą się na lotnisku w Łososinie Dolnej (EPNL) w dniach od 30 czerwca do 4 lipca 2010.

Przewodniczącym Jury będzie: Stanisław Szczepanowski

Akrobacja lotnicza

Akrobacja lotnicza jest sportem uprawianym przez stosunkowo niewielką grupę osób. Z pewnością pretenduje jednak do miana jednej z najbardziej widowiskowych i emocjonujących dyscyplin sportowych.

Polscy piloci mają szczególne zasługi w kreowaniu wyczynowej akrobacji szybowcowej w świecie. Jakkolwiek dyscyplina ta nie była do tej pory zbyt rozpoznawana w kraju, warto zwrócić uwagę na fakt, iż to właśnie Polacy na szybowcach krajowej produkcji, od wielu lat święcą triumfy na arenach międzynarodowych.

Zawodniczo akrobację uprawia w kraju nie więcej niż kilkanaście osób. Wynika to z charakteru lotów akrobacyjnych (lot taki jest dla organizmu bardzo wyczerpujący), ograniczonej dostępności sprzętu oraz niemałych kosztów.

Raz do roku rozgrywane są Szybowcowe Mistrzostwa Polski w Akrobacji (na różnych lotniskach), a co dwa lata na przemian – Mistrzostwa Europy i Świata. Polska reprezentacja bierze udział w każdych poważnych zawodach akrobacyjnych. Piloci Kadry Narodowej występują także podczas różnego rodzaju imprez i pokazów lotniczych.

Lot akrobacyjny

Ewolucje wykonywane przez szybowiec akrobacyjny są niemożliwe do zrealizowania (także zabronione) na każdym innym statku powietrznym.

Zmieniająca się gwałtownie i w szerokim zakresie prędkość lotu (od 0 do 300 km/h), znaczne przeciążenia działające na organizm pilota I konstrukcję szybowca (+7/-6 g) oraz malejąca w istotnym tempie wysokość, to wyznaczniki lotu na akrobację.

Układy figur, ich kompozycja, harmonia i wzajemne dopasowanie, wynikają z regulaminów sportowych (tak jest w przypadku zawodów), mogą być jednak efektem prawie dowolnej inwencji pilota.

Więcej o akrobacjach szybowcowych czytaj na stronie mistrzostwapolski.eu

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony