Przejdź do treści
Jubileusz Aeroklubu Podhalańskiego (fot. Aeroklub Podhalański)
Źródło artykułu

Jubileusz Aeroklubu Podhalańskiego

Aeroklub Podhalański im. inst. pil. Leopolda Kwiatkowskiego w Nowym Sączu z siedzibą w Łososinie Dolnej zaprasza na Festyn Lotniczy z dużymi pokazami lotniczymi.

Impreza będzie miała miejsce w dniu 21 sierpnia (niedziela) br. na lotnisku w Łososinie Dolnej k. Nowego Sącza. Program pokazów lotniczych jest rzeczywiście imponujący.

Swój udział zapowiedzieli najlepsi piloci akrobacyjni, między innymi Łukasz Czepiela – jedyny polski pilot startujący w wyścigach samolotów akrobacyjnych Red Bull Air Race, zespół akrobacyjny Fire Birds, a także najbardziej na świecie utytułowany mistrz akrobacji szybowcowej Jerzy Makula – kapitan pilot dowodzący załogą lotowskiego Boeinga 787 Dreamliner z odlatującym kilka dni temu z Krakowa do Rzymu Papieżem  Franciszkiem.

Będzie desant żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa (słynnych czerwonych beretów), będzie przede wszystkim szeroki udział Sił Powietrznych.

Nad lotniskiem w Łososinie będziemy podziwiać bojowe śmigłowce Mi-24 w akcji, będzie pokaz pary wielozadaniowych odrzutowców F-16, najwyższe swe umiejętności zademonstruje Zespół Akrobacyjny Sił Powietrznych „Orlik”.

To wszystko już od godz. 12.00 do zachodu słońca. Wcześniej, bo o godz. 11.00 w Kościele Parafialnym w Łososinie Dolnej Biskup Andrzej Jeż poświęci sztandar Aeroklubu Podhalańskiego, a o godz. 14.00 w czasie krótkiej przerwy w pokazach odbędzie się uroczystość otwarcia Festynu Lotniczego.

Po zakończonych pokazach wystąpi gwiazda wieczoru – Zespół Piersi, a potem do północy zabawa na dyskotece.

Okazją do tego wydarzenia jest jubileusz 60 lat istnienia Aeroklubu Podhalańskiego, oraz 85 lat szybownictwa na Ziemi Sądeckiej.

Honorowy Patronat nad jubileuszem objął Minister Obrony Narodowej – Antoni Macierewicz, w skład Komitetu Honorowego wchodzą Wojewoda Małopolski – Józef Pilch, Inspektor Sił Powietrznych – gen. pil. Tomasz Drewniak, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego – Krzysztof Radwan oraz Andrzej Wiśniowski.

 
Mucha-ter na zboczu Jodłowca                               Szkolenie szybowcowe w Kurowie

Za początek szybownictwa na Sądecczyźnie przyjmuje się rok 1931, kiedy to w Sądeckich Zakładach Kolejowych  grupa entuzjastów rozpoczęła budowę pierwszych szybowców. Rok później były już gotowe 4 szybowce CWJ, na których rozpoczęto loty z Winnej Góry pomiędzy Nowym i Starym Sączem. Od 1934 roku szybowce starują z góry Rachów i Jodłowiec w Tęgoborzy. Działa tu słynna szkoła szybowcowa, która tuż przed II wojną posiadała 33 szybowce.

W czasie II wojny światowej wielu pilotów wyszkolonych w Tęgoborzy walczyło w Siłach Zbrojnych na Zachodzie, a niektórzy, jak instruktor Leopold Kwiatkowski pełnili służbę w szeregach AK jako kurierzy beskidzcy.


Instruktor pilot Leopold Kwiatkowski, patron Aeroklubu Podhalańskiego (fot. aph.org.pl)

Po II wojnie Szkoła na kilka lat wznowiła działalność, ale w 1951 roku została ostatecznie zamknięta.

Trzeba było poczekać do 1956 roku, kiedy to znów pozwolono sądeckim lotnikom marzyć o lataniu. W tym to roku zawiązał się Komitet Odbudowy Lotnictwa na Ziemi Sądeckiej, który dał początek działalności Aeroklubowi Podhalańskiemu. Od 1957 roku aeroklub działa, początkowo na Jodowcu i lotnisku w Kurowie. Aeroklub prężnie się rozwija dzięki takim działaczom jak Jerzy Iszkowski – przedwojenny pilot wojskowy, w czasie II wojny pilot 304 Dywizjonu Nocnych Bombowców, następnie zrzucony do Kraju jako cichociemny. Po wojnie skazany na karę śmierci, po rehabilitacji całą energię poświęcił Aeroklubowi Podhalańskiemu.

Od 1960 roku datuje się działalność aeroklubu na lotnisku w Łososinie Dolnej, która jest prowadzona w tym miejscu do dzisiaj.


Aeroklub Podhalański i lotnisko dzisiaj (fot. Wojciech Gorgolewski)

Dzisiejszy Aeroklub Podhalański to przede wszystkim 100 członków – pilotki i piloci realizujący swą pasję latania. Wśród nich są piloci lotnictwa komunikacyjnego, wojskowego, usługowego. Jest wśród nich jest przede wszystkim młodzież z bliższej i dalszej okolicy, która w aeroklubie podnosi swe umiejętności pilotażowe.

Dziś Aeroklub Podhalański posiada 8 samolotów i 12 szybowców, ale w hangarach zobaczyć można wiele innych jeszcze samolotów, jak chociażby RWD-5 R – latająca replika samolotu na którym Stanisław Skarżyński w 1933 roku pokonał południowy Atlantyk ,czy Jak-18 – latający eksponat Muzeum Lotnictwa Polskiego.

To wszystko będzie można zobaczyć w czasie Jubileusz Aeroklubu Podhalańskiego w dniu 21 sierpnia. Można również odwiedzać lotnisko w każdym innym czasie, serdecznie zapraszamy.

A więc do zobaczenia w Łososinie Dolnej.

Roman Matyjewicz

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony