Leszno Cup 2017 – trwa rejestracja

Międzynarodowych Zawodów Szybowcowych Leszno Cup (fot. Leszno Cup)

Jak co roku nie może zabraknąć w kalendarzu Międzynarodowych Zawodów Szybowcowych Leszno Cup. Aeroklub Leszczyński zaprasza pilotów szybowcowych do udziału w kolejnej edycji zawodów, które zostaną rozegrane w dniach 15-27.08.2017 r. na lotnisku Leszno Strzyżewice (EPLS).

Zawody będą rozgrywane w następujących klasach: Club A, 15m, 18m.

Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest posiadanie: ważnej licencji pilota szybowcowego, ważnego na cały czas trwania zawodów orzeczenia lekarskiego, ważnej Licencji Sportowej FAI, ważnego świadectwa radiooperatora, polisy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz Srebrnej Odznaki Szybowcowej FAI, 200 h nalotu + 5000 km.

Maksymalna liczba zawodników biorąca udział w zawodach ze względów organizacyjnych i ze względów bezpieczeństwa została określona na 40 osób w każdej z klas.

Rejestracji na zawody należy dokonać eletronicznie do dnia 10.07.2017 r. na stronach: www.lesznocup.pl (15m, 18m) oraz www.aeroklub.leszno.pl/zawody/ (Club A).

W przypadku, gdy po dniu 26.08.2017 do rozegrania zawodów brakować będzie jedna konkurencja, dzień 27.08.2017 (niedziela) będzie rezerwowym dniem konkursowym i w tym dniu będzie rozgrywana trzecia konkurencja.

Więcej informacji na stronach: www.lesznocup.pl oraz www.aeroklub.leszno.pl/zawody/


Historia Leszno Cup

Pod koniec odbywających się w maju 2012 r. w Lesznie mistrzostw Polski w klasie otwartej, Komisja Szybowcowa zadecydowała, że w przyszłości nie będziemy już rozgrywać mistrzostw w klasie 18-metrowej.

Moim zdaniem w tym czasie „osiemnastki” były najbardziej prężna i najszybciej rozwijającą się klasą w Polsce, ale chodziło o to, żeby ograniczyć ilość klas w których rozgrywamy mistrzostwa.

Wydawało mi się, że brakuje stałej, powtarzającej się corocznie imprezy pod koniec sezonu.

Chciałem się troszeczkę wzorować na tym, że na początek sezonu Prievidza urządza piękne zawody, w Polsce sezon akurat jest troszeczkę późniejszy niż u naszych południowych sąsiadów, zróbmy więc nasze zawody LesznoCup w sierpniu.

Początkowo myślałem, że będzie to propozycja na rok 2013 ale po chwili przemyślenia stwierdziłem, że dlaczego mamy czekać skoro do sierpnia jest jeszcze parę miesięcy, zróbmy to już w tym roku.

Chwila rozmowy z Robertem Koralewskim, stwierdziliśmy, że lotnisko będzie puste za wyjątkiem szkolenia więc dlaczego nie.

Zwróciliśmy się z prośbą do Aeroklubu Leszczyńskiego, aby nam troszeczkę pomogli, zrobiliśmy takie sobie małe zawody. W pierwszym wydaniu było aż 10 pilotów lub tylko 10 pilotów, jak kto na to patrzył.

Ale za to pogoda nam dopisała, były piękne konkurencje włącznie z długą 617 km, jak na drugą połowę sierpnia bardzo długą konkurencją. Mieliśmy dwie „holówki” na co dzień, a w jednej z konkurencji czy nawet dwóch gościnna „holówka” też została zatrudniona, tak, że wszystkie 10 szybowców było w powietrzu w ciągu 15-20 min.

Dzięki dużej pomocy młodych Pilotów z Leszna udawało nam się błyskawicznie organizować starty i zniknąć z lotniska by nie przeszkadzać w trakcie szkolenia.

Nasze kochane żony zadbały o to by codziennie był miły wieczorek towarzyski, grill i zabawa.

Zawody się rozrastały, jednego roku, nie pamiętam czy 2013 czy 2014 komisja Szybowcowa wyznaczyła mistrzostwa Polski w klasie otwartej w tym samym terminie, w którym normalnie mamy LesznoCup (czyli w drugiej połowie sierpnia), w Częstochowie.  Aby uniknąć przerwy w kalendarzu przyłączyliśmy się do Mistrzostw Polski. Nazwaliśmy to “LesznoCup na wygnaniu”, była podwójna klasyfikacja mistrzostw Polski i LesznoCup.

Rok 2015, 2016 LesznoCup rozgrywane były równolegle z mistrzostwami Polski Juniorów, w dwóch klasach, 18 i 15m.

W tym roku będziemy rozgrywać je osobno, bez Juniorow ale wraz z Klasą Club.

Gorąco zapraszamy wszystkich pilotów na piękne leszczyńskie lotnisko w terminie 15-27 sierpnia, a nawet wcześniej na trening.

Rejestracja oraz wszelkie informacje znajdują się na stronie: www.lesznocup.pl (15m, 18m) oraz http://www.aeroklub.leszno.pl/zawody/ (Club A).

Zapraszamy!
Andy Śmielkiewicz

Źródło: Aeroklub Leszczyński
comments powered by Disqus