Rekordowy 2016 rok w Aeroklubie Krakowskim

Szybowiec (fot. aeroklubkrakowski.pl)

Miniony rok w Aeroklubie Krakowskim upłynął bardzo intensywnie i był to sezon pod wieloma względami wyjątkowy. Na lotnisku Kraków-Pobiednik Wielki odbyły się cykliczne wydarzenia, ale nie brakowało również nowych imprez.

Na początku podsumowanie w liczbach minionego roku pod względem lotniczym:
– wyszkoliliśmy 50 pilotów, w tym 32 szybowcowych, 10 samolotowych oraz 8 balonowych,
– w szkoleniu teoretycznym wzięło udział 80 osób,
– wykonaliśmy 130 loty widokowe szybowcem,
– 452 godziny wylatał nasz nowy nabytek Tecnam SP-AKR,
– 933 godziny wylatały Cessny 152 (SP-REL, SP-KOK),
– 895 godzin były w powietrzu nasze szybowce,
– 157 godzin wylatał ultralekki samolot Aeroprakt,
– 30 000 osób odwiedziło Aeroklub Krakowski.

W kwietniu 2016 AK powitał fabrycznie nowy samolot Tecnam PC2008JC! Oficjalna prezentacja odbyła się podczas Walnego Zebrania Członków Aeroklubu Krakowskiego w dniu 16 kwietnia. Warto wspomnieć o drugim aeroklubowym fabrycznie nowym samolocie Aeroprakcie A-22 L2, który jest w Krakowie od jesieni 2015 roku. Ten czerwony ultralajt ma już swoją rzeszę fanów, ale nadal czeka na więcej godzin w powietrzu.


(fot. Marcin Sigmund)

Rok 2016 obfitował w liczne wydarzenia sportowo – lotnicze. Sezon zainaugurowano corocznymi zawodami dla członków Aeroklubu Krakowskiego podczas Małopolskiej Lotniczej Wiosny. Przeprowadzone zostały szybowcowe i samolotowe zawody na celność lądowania.

Kolejne wydarzenia lotnicze to m.in.:
– Międzynarodowe Zawody Modeli Kosmicznych –  World Cup In Cracow 2016
– I Fiesta Balonowa o Puchar Wójta Gminy Gdów,
– Parada Robotów – Droniada,
– 54 Lot Południowo Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki,
– III Międzynarodowy Spadochronowy Puchar Krakowa im. Stanisława Brewczyńskiego,
– Aerosabat 2016,
– AirCombat Games In Cracow - powietrzne walki modeli,
– Małopolska Lotnicza Jesień.

Ponadto Aeroklub Krakowski wzbogacił swoją infrastrukturę o 6 nowych hangarów, jak również wybetonowane stojanki pod samoloty oraz płytę z kostki brukowej przed stacją paliw.

Przełomowym wydarzeniem dla Aeroklubu Krakowskiego i Lotniska w Pobiedniku Wielkim było uzyskanie certyfikatu, który stwarza nam możliwości rozwoju. W październiku decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego lotnisko w Pobiedniku Wielkim otrzymało certyfikat i jako pierwszy w Polsce Aeroklub Krakowski zmienił status lotniska z użytku wyłącznego na lotnisko publiczne o ograniczonej certyfikacji.

Aeroklub Krakowski był mocno zaangażowany w Małopolski Piknik Lotniczy, który jak co roku odbył się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Czyżynach, a na terenie Aeroklubu miały miejsce tankowania oraz postoje załóg, które brały udział w pokazach lotniczych. Coroczne Święto Warzyw Gminy Igołomia Wawrzeńczyce, które odbyło się na aeroklubowym lotnisku przyciągnęło tłumy mieszkańców gminy, którzy mieli okazję skorzystać z atrakcji takich jak: koncerty, pokazy czy wesołe miasteczko.

Na koniec Aeroklub Krakowski chccałby podsumować największe wydarzenie jakie w tym roku gościło na terenie lotniska w Pobiedniku Wielkim, mianowicie pole namiotowe dla pielgrzymów uczestniczących w obchodach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. W dniach od 27 do 31 lipca do Krakowa przybyło kilka milionów osób z około 180 krajów z całego świata. We mszy z Papieżem uczestniczyło około 3 miliony wiernych.  Pole namiotowe zlokalizowane na lotnisku w Pobiedniku Wielkim odwiedziło około 13 000 osób. Przez tydzień na terenie Aeroklubu Krakowskiego przebywali goście z Polski np. z Płocka, Skarżyska czy Radomia, jak również z kilkunastu krajów z całego świata  m.in. Filipin, Brazylii, Urugwaju, Peru, Armenii i Litwy. Na terenie namiotowiska zlokalizowane było: około 1500 namiotów, kilkaset biotoalet, kilkadziesiąt kontenerów prysznicowych oraz umywalni, namioty gastronomiczne, namioty modlitewne, parking dla autokarów i kontenery na odpady.

A tak wyglądało pole namiotowe z góry:

Pole namiotowe pokazało wszystkim jak duży potencjał tkwi w tym terenie, potencjał nie tylko lotniczy. Teraz wiadomo, że Aeroklubu Krakowski na swoim terenie jest w stanie przeprowadzić każdą imprezę!

Aeroklub Krakowski stawia sobie ambitne plany rozwoju w roku 2017. Głównym celem Aeroklubu Krakowskiego jako ośrodka szkolenia lotniczego jest wyszkolenie kolejnych pilotów samolotowych, szybowcowych i balonowych. Ponadto planowane jest wprowadzenie na rynek nowych usług związanych z komercyjnymi lotami widokowymi. Władze aeroklubu liczą na to, że rozwój Aeroklubu Krakowskiego będzie miał duży wpływ w sferze lotnictwa rekreacyjnego, jak również biznesowego i sportowego.

W imieniu Zespołu Aeroklubu Krakowskiego,
Judyta Gibalska
Specjalista ds. marketingu i promocji

Źródło: Aeroklub Krakowski
comments powered by Disqus